Michał Słowik: wynik KO to zwycięstwo sił demokratycznych

Michał Słowik: wynik KO to zwycięstwo sił demokratycznych

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce wygrała Koalicja Obywatelska. Po ogłoszeniu wyników exit poll rozmawialiśmy z Michałem Słowikiem, szefem nowosądeckich struktur Platformy Obywatelskiej, który skomentował nam sytuację.

– Przede wszystkim jest to bardzo dobry wynik Koalicji Obywatelskiej, ale tak naprawdę jest to zwycięstwo sił demokratycznych w naszym kraju. Zarówno w dniu 15 października, jak i teraz pokazały one, że zależy nam na silnej Polsce w silnej Unii Europejskiej. Mówiąc bardziej lokalnie, to dla Małopolski również jest to pozytywny wynik, bo dwa mandaty są właściwie pewne jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, a być może ten trzeci uda się zdobyć. Takie sygnały gdzieś tam do nas aktualnie docierają – mówił Michał Słowik w rozmowie z DTS24.

Sondaże pokazują, że w Małopolsce europosłami z ramienia Koalicji Obywatelskiej zostaną Bartłomiej Sienkiewicz oraz Jagna Marczułajtis-Walczak. – Z tego co nam obecnie wiadomo, to w naszym województwie udało się zdobyć prawie 30 procent poparcia. Jest to naprawdę bardzo przyzwoity wynik i możemy być z niego zadowoleni – dodał przedstawiciel Platformy Obywatelskiej.

– Ważnym aspektem w tej kadencji Parlamentu Europejskiego będą sprawy geopolityczne. Widzimy co się dzieje chociażby we Francji, gdzie odbędą się nowe wybory. Koalicja Obywatelska osiągnęła dobry wynik sposób tych proeuropejskich i prodemokratycznych frakcji politycznych. To duży sukces. Pokazaliśmy, że można walczyć skutecznie z populizmem i siłami, które rzeczywiście mogłoby szkodzić jedności w Unii Europejskiej. Popatrzmy chociażby na wynik Konfederacji w naszym kraju – argumentował Michał Słowik, będący Radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W ostatnich tygodniach nastroje w Polsce są sceptyczne wobec wielu działań, jakich wymaga od krajów członkowskich Parlament Europejski. – Trzeba się oczywiście wielu kwestią przyjrzeć. W ostatniej kampanii dominowały tematy ekologiczne, sporo zagadnień zielonego ładu. Należy rozmawiać, słuchać ludzi i wypracowywać rozwiązania dobre dla wszystkich będą dobre. Zwłaszcza w takich tematach, jak na przykład przyjmowanie uchodźców ważne jest, żeby wszystko przeanalizować i podejmować decyzje- podsumował nasz rozmówca.

Foto: Facebook / Michał Słowik

Czytaj także: Ilu europosłów w Małopolsce będzie z Koalicji Obywatelskiej?

Reklama