Ilu europosłów w Małopolsce będzie z Koalicji Obywatelskiej?

Ilu europosłów w Małopolsce będzie z Koalicji Obywatelskiej?

Znamy już wyniki exit poll w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska, według tych sondaży uzyskała poparcie 38,2 procent głosów, co daje 21 mandatów dla Polski. Na oficjalne rezultaty oczywiście trzeba jeszcze poczekać.

W naszym regionie Koalicja Obywatelska bardzo mocno zwraca uwagę na kwestie aktualnych wydarzeń na Starym Kontynencie. – Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 są bardzo ważne. Zarówno w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej wyborcy podejmą decyzja o kierunku, w którym Unia pójdzie. Czy nadal będzie demokratyczna, silna i zjednoczona, czy jednak partie antyeuropejskie zaczną odgrywać w instytucjach unijnych jeszcze większą rolę niż dotychczas – powiedział nam Michał Słowik, szef nowosądeckich struktur Platformy Obywatelskiej.

W Małopolsce Koalicja Obywatelska liczy na dwa mandaty. Wydaje się, że największe szanse mają kandydaci z Krakowa i Kielc, ale my oczywiście trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik naszej kandydatki z Nowego Sącza, czyli Magdaleny Majki – dodał w rozmowie z DTS24 radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

 

Wobec  oczekiwanych wyników tych wyborów, podobne zdanie miał również dr Krzysztof Głuc – W skali Małopolski sondaże wskazywały na mandaty dla Koalicji Obywatelskiej i jestem przekonany, że to jest właściwie w zasięgu ręki. Frekwencja wydaje się być wysoka w naszym okręgu, jest nadzieja na jeden z najwyższych wyników w kraju. Mówimy co prawda o bardzo dużych liczbach i trudno powiedzieć, czy może się to przełożyć na trzeci mandat – powiedział przewodniczący Rady Miasta w Nowym Sączu.

Ta kadencja będzie trudna dla Unii Europejskiej w związku z geopolityką. Parlament Europejski czeka sporo kwestii do przeprowadzenia w kontekście inicjatyw bezpieczeństwa, a także przyjmowania nowych krajów, które do szeregów wspólnoty kandydują – wyjaśnił dr Krzysztof Głuc.

Nowosądecki radny z ramienia Koalicji Obywatelskiej zwrócił także uwagę na aspekt bardzo ważny stricte dla regionu Małopolski. – Kluczowa też jest kwestia ochrony środowiska i funkcjonowania w tym zakresie. Zakładam, że zapowiedzi finansowania dla różnego rodzaju inicjatyw wsparcia dla przeciwdziałania zmianom klimatu, będą kontynuowane. Liczę na to, że Polska dużo skorzysta ma sprawach związanych ze zmianami źródeł energii. Jestem przekonany, iż podział sił w Parlamencie Europejskim będzie taki, abyśmy mogli wykorzystać takie możliwości – podkreślił przewodniczący Rady Miasta.

Fot. arch. Adrian Maraś

Czytaj także: Kilkanaście lat czekania i mamy „Sądecką Wenecję” [ZDJĘCIA]

Reklama