Maszkowice: na Górze Zyndrama są ruiny starożytnego zamku

Na Górze Zyndrama w Maszkowicach w gminie Łącko trwają prace wykopaliskowe. Naukowcy pod przewodnictwem dr. hab. Marcina Przybyły z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli główną bramę fortyfikacji pochodzących z ok. 1750 r. p. n e., z wczesnej epoki brązu.  Na podstawie odkryć dowiedziono, że pradawna osada stopniowo się rozrastała, a potem spłonęła w pożarze. Zachowała się jednak posadzka z kamiennych płyt. Jako że Góra Zyndrama skrywa jeszcze zapewne niejedną tajemnicę, badania potrwają jeszcze kilka lat.

WSB2020

- Udało się natrafić na główną bramę fortyfikacji z wczesnej epoki brązu, mającą postać dwóch szerokich murów flankujących przejście i połączonych z północnym odcinkiem umocnień - mówi dr hab. Marcin Przybyła. W lipcu archeolodzy odkryli także pomieszczenie z posadzką oraz potężną konstrukcję rampy poniżej przejścia bramy.

- Do końca sierpnia archeolodzy mają jeszcze odsłonić połączenie pomiędzy jednym z murów flankujących bramy oraz wschodnim odcinkiem muru, badanym od 2015 roku - dodaje dr Przybyła.

Prace archeologiczne na Górze Zyndrama prowadzone są od 2010 r. Gród pochodzący z epoki brązu powstał najprawdopodobniej ok. 1750 r. p. n.e., Pełnił niegdyś funkcję warowni obronnej.

- Basztę z murami zamieszkiwali członkowie niewielkiej społeczności, liczącej od stu pięćdziesięciu do dwustu osób. Była to grupa kolonistów przybyłych z południa, z obszarów leżących nad Cisą, z okolic dzisiejszych Węgier - wyjaśnia archeolog.

Co ciekawe, jedyna położona najbliżej Sądecczyzny warownia podobna do budowli z Maszkowic, znajduje się w Istrii, półwyspie położonym w północnej części Morza Adriatyckiego. Duża jego część należy do Chorwacji.

O odkryciach na Górze Zyndrama pisaliśmy także TUTAJ

Fot. Marcin Przybyła. 

PUMA

2 comments

  1. Piotrek 2 sierpnia, 2017 at 21:28 Odpowiedz

    Dawna starożytna warownia, przynajmniej z czasów słynnego Hammurabiego, to już fakt, a nie hipoteza 🙂
    Nadal wśród historyków są spory, bo nie ma jednoznacznych dowodów, skąd i dokąd faktycznie były migracje ludów i kultur, więc może być zupełnie odwrotnie od hipotezy powyższego archeologa, …ot takie gdybanie wg tzw. “autorytetów”… a w polskich szkolnych podręcznikach historia Polski nadal nie jest sprostowana zgodnie z jednoznacznymi dowodami historycznymi, także archeologicznymi. Ciekawe dlaczego?

  2. Darek 28 listopada, 2018 at 00:46 Odpowiedz

    Komuś to jest na rękę … tylko komu ;)? Mam swoje zdanie (jak pewnie większość bardziej dociekliwych) w tej kwestii, jednak bardziej smuci i boli ignorancja społeczeństwa, które indoktrynowane przez wiele lat nie potrafi samodzielnie myśleć … ot, takie nieodparte wrażenie.

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.