Maszkowice: na Górze Zyndrama są ruiny starożytnego zamku

Na Górze Zyndrama w Maszkowicach w gminie Łącko trwają prace wykopaliskowe. Naukowcy pod przewodnictwem dr. hab. Marcina Przybyły z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli główną bramę fortyfikacji pochodzących z ok. 1750 r. p. n e., z wczesnej epoki brązu.  Na podstawie odkryć dowiedziono, że pradawna osada stopniowo się rozrastała, a potem spłonęła w pożarze. Zachowała się jednak posadzka z kamiennych płyt. Jako że Góra Zyndrama skrywa jeszcze zapewne niejedną tajemnicę, badania potrwają jeszcze kilka lat.

– Udało się natrafić na główną bramę fortyfikacji z wczesnej epoki brązu, mającą postać dwóch szerokich murów flankujących przejście i połączonych z północnym odcinkiem umocnień – mówi dr hab. Marcin Przybyła. W lipcu archeolodzy odkryli także pomieszczenie z posadzką oraz potężną konstrukcję rampy poniżej przejścia bramy.

– Do końca sierpnia archeolodzy mają jeszcze odsłonić połączenie pomiędzy jednym z murów flankujących bramy oraz wschodnim odcinkiem muru, badanym od 2015 roku – dodaje dr Przybyła.

Prace archeologiczne na Górze Zyndrama prowadzone są od 2010 r. Gród pochodzący z epoki brązu powstał najprawdopodobniej ok. 1750 r. p. n.e., Pełnił niegdyś funkcję warowni obronnej.

Basztę z murami zamieszkiwali członkowie niewielkiej społeczności, liczącej od stu pięćdziesięciu do dwustu osób. Była to grupa kolonistów przybyłych z południa, z obszarów leżących nad Cisą, z okolic dzisiejszych Węgier – wyjaśnia archeolog.

Co ciekawe, jedyna położona najbliżej Sądecczyzny warownia podobna do budowli z Maszkowic, znajduje się w Istrii, półwyspie położonym w północnej części Morza Adriatyckiego. Duża jego część należy do Chorwacji.

O odkryciach na Górze Zyndrama pisaliśmy także TUTAJ

Fot. Marcin Przybyła. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.