Maszkowice: naukowcy z UJ ujawniają tajemnice prehistorycznej warowni na Górze Zyndrama [FILM]

Trwają przygotowania do kolejnego sezonu wykopaliskowego na Górze Zyndrama w Maszkowicach, w gminie Łącko. Jak ustalili archeolodzy – osadę wzniesiono ponad 3,5 tysiąca lat temu! Sekrety dawnej warowni można poznać oglądając film, który prezentujemy poniżej.

wsb3

Góra Zyndrama to nazwa wzniesienia ograniczającego od północy Kotlinę Łącką.  Na jej wierzchołku odkryto ślady prehistorycznego grodziska. „W najstarszej fazie swojego istnienia osada na Górze Zyndrama otoczona była skomplikowanymi i masywnymi fortyfikacjami, które są obecnie jednym z zaledwie kilku znanych w Europie, poza basenem Morza Śródziemnego, tak starych przykładów kamiennej architektury obronnej” – piszą naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mury na Górze Zyndrama zostały wzniesione ponad 3500 lat temu, czyli w epoce brązu. Ponieważ wzorce budowy osiedla oraz znalezione przedmioty są podobne do tych znajdowanych na obszarze śródziemnomorskim, można podejrzewać, że dawni mieszkańcy tego miejsca właśnie stamtąd pochodzili.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wykopalisk oraz komputerowych symulacji wyglądu prehistorycznej osady.

 

 

Prace archeologiczne na Górze Zyndrama prowadzone są od 2010 r.

(ik)

O odkryciach na Górze Zyndrama pisaliśmy także TUTAJ

Fot. Marcin Przybyła. 

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]