Drużynowe mistrzostwo świata w modelach kosmicznych dla Muszyny!

188 zawodników z 18 państw wzięło udział w Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych, które odbywały się w rumuńskim Buzau. Reprezentanci Polski, przedstawiciele Uczniowskiego Klubu Modelarskiego Orion w Muszynie działającego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej PZS Muszyna wywalczyli drużynowo tytuł Mistrza Świata.

Bartłomiej Tokarczyk i Mateusz Tokarczyk startowali w trzech klasach modeli: junior Mateusz Tokarczyk w klasie rakiet ze spadochronem oraz klasie rakiet z taśmą, natomiast senior Bartłomiej Tokarczyk w najbardziej prestiżowej klasie makiet rakiet. Po zaciętej walce w trudnych warunkach atmosferycznych, w kategorii rakiet z taśmą Mateusz Tokarczyk indywidualnie zajął piątą lokatę. Wraz z drużyną wywalczył tytuł Mistrza Świata. W kategorii rakiet makiet Bartłomiej Tokarczyk również zajął piątą lokatę.  Wraz z drużyną wywalczył drużynowe Mistrzostwo Świata.

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata wręczono również przechodnie trofeum HERMANN OBERTH, ufundowane przez Fundację Kulturalną BARTOC z Rumunii – wykonane przez rumuńskiego rzeźbiarza Daniela Petria. To przechodnie trofeum wręczono zwycięzcom w konkurencji S7 – makiet rakiet seniorów. Trofeum zostanie za dwa lata zawiezione przez polską drużynę na Mistrzostwa Świata do Stanów Zjednoczonych do Texasu.

Cała polska kadra narodowa wywalczyła na mistrzostwach aż 29 medali, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej tuż za Rosją.

To ogromny sukces modelarzy kosmicznych. W Muszynie ostatni tytuł Mistrza Świata został wywalczony w latach 80. ubiegłego wieku przez Juliusza Jarończyka.