Malownicze i wymagające trasy biegowe sądeckiej ziemi. Ruszyły zapisy na III Alpejskie Grand Prix

Malownicze i wymagające trasy biegowe sądeckiej ziemi. Ruszyły zapisy na III Alpejskie Grand Prix

visegrad maraton 2022, biegi, makowica, przehyba

Ruszyły zapisy na III Alpejskie Grand Prix Biegów Górskich. To jedna z kilku corocznych imprez, które organizuje Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro. Na miłośników biegania czekają malownicze trasy z historią.

W skład III Alpejskiego Grand Prix wchodzą dwa biegi. Pierwszy: IX Podbieg na Makowicę (dystans 7,6 km) i drugi: VII Bieg Kurierów Sądeckich (dystans 11 km). Impreza odbędzie się w dniach: 8-9 października 2022 roku.

Jan Tomasiak (Prezes Stowarzyszenia Visegrad Maraton) zwraca uwagę na wymagającą specyfikę tras.

– W przeszłości organizowaliśmy obydwa biegi w osobnych terminach. Ten na Makowicę odbywał się jesienią, a Bieg Kurierów Sądeckich w maju lub sierpniu. Trzy lata temu zdecydowaliśmy, aby rywalizacja odbywała się dzień po dniu. Tym sposobem powstało Alpejskie Grand Prix – mówi Jan Tomasiak, po czym dodaje:

– Bieg alpejski charakteryzuje się tym, że odbywa się tylko i wyłącznie pod górę. Jest zatem bardzo wymagający. Było mało tego typu imprez, dlatego dziewięć lat temu zamysł był taki, aby stworzyć coś nowego.

IX Podbieg na Makowicę – najważniejsze informacje

Charakter typowo alpejski. Trasa prowadzi z terenu ryterskiego zamku ścieżką znajdującą się pomiędzy ostro opadającymi zboczami Makowicy, a wyjątkowo bystrym w tym miejscu Popradem. Od Głębokiego Jaru, nad którym poprowadzono piękny mostek rozpoczyna się najtrudniejsza część, która prowadzi do mety na szczycie Makowicy (949 m n.p.m.). Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać zapisu TUTAJ

VII Bieg Kurierów Sądeckich – najważniejsze informacje oraz historyczna idea

Charakter alpejski. Start w Rytrze (stacja PKP) przez Połom na Przehybę (szlakiem żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym GSB do schroniska na Przehybie). Trasa liczy około 11 kilometrów. Ma blisko 800 metrów przewyższenia. W 1940 roku rekord marszu na tej trasie, wynoszący 1 godzinę i 36 minut uzyskał Tadeusz „Ogór” Sokołowski. Mimo licznych prób wynik nie został długo pobity. W 1942 roku zespół: Mieczysław Chrzanowski i Jerzy Kotlarski uzyskał największe przybliżenie, pokonując trasę w czasie 1 godzina i 42 minuty. Wiosną 1943 roku zespół: Mieczysław Chrzanowski, Zbigniew Kmieć i Adam Krzyształowicz uzyskał fantastyczny czas 1 godzina i 27 minut. W 2016 roku rekord został pobity przez Andrzeja Długosza, który kurierską trasę z Rytra na Przehybę pokonał w czasie 59 minut i 32 sekundy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać zapisu TUTAJ

W najbliższym czasie przybliżymy historię sądeckiego trenera i biegacza Romana Stramki. Rodzina zmarłego sportowca do dziś bierze udział w powyższych biegach, kultywując rodzinną tradycję. Roman Stramka był kurierem Związku Walki Zbrojnej, czyli polskich sił zbrojnych w czasie II wojny światowej. Biegi Kurierów mają bogatą historię, którą przybliżymy przy okazji październikowej imprezy.

Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro poza wspomnianym wyżej Alpejskim Grand Prix zorganizuje w tym roku jeszcze jeden event – jubileuszowy X Bieg Niepodległości (11.11.2022).

Fot. visegradmaraton.info

Czytaj także: Urodzony w Nowym Sączu Marcin Janusz awansował z siatkarską Reprezentacją Polski do finału Mistrzostw Świata

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama