Małopolska wolna od milionów euro? Waży się los kontrowersyjnych deklaracji

Małopolska wolna od milionów euro? Waży się los kontrowersyjnych deklaracji

Czy Małopolska przez dyskryminującą deklarację anty-LGBT może stracić kilkadziesiąt milionów euro? Jest to niemal pewne – o ile Sejmik Województwa Małopolskiego nie zadecyduje o rezygnacji z kontrowersyjnej uchwały. W piątek (3 września) marszałkowie pięciu województw (małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkie) otrzymali pismo od Komisji Europejskiej w tej sprawie. 

W dokumencie czytamy:

„Działania waszych regionalnych władz, które przyjęły deklaracje, oświadczenia lub rezolucje nazywające postulaty społeczności LGBTIQ mianem „ideologii” i określiły swoje terytoria jako nieprzyjazne osobom LGBTIQ, kwestionują zdolność tych władz do zapewnienia przestrzegania zasady niedyskryminacji we wdrażaniu programów EFSI [Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych – przyp. autorki]. Komisja pragnie podkreślić, że uznanie terytoriów, miejsc pracy lub usług mianem wolnych od osób LGBTIQ lub nieprzyjaznych takim osobom stanowi działanie sprzeczne z wartościami określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

W związku z tym zdecydowano o wstrzymaniu wypłat środków z programu REACT-EU. Aby regiony te mogły otrzymać unijne pieniądze, muszą wycofać się z dyskryminujących uchwał i deklaracji.

Małopolska wolna od kilkudziesięciu milionów euro

W przypadku województwa małopolskiego mowa tu o „Deklaracji w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych”, przyjętej 29 kwietnia 2019 roku. W zeszłym miesiącu radni wojewódzcy zadecydowali, że nie uchylą tej uchwały (o czym pisaliśmy TUTAJ).

Jeśli w najbliższym czasie Sejmik Województwa Małopolskiego nie podejmie innej decyzji, województwo może stracić ponad 33 miliony euro.

O wycofanie się z dyskryminującej deklaracji apeluje Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, członek partii Porozumienie, który niedawno odszedł z klubu radnych PiS. W przyszły piątek (10 września) o godzinie 10:00 ma odbyć się sesja sejmiku województwa. W porządku obrad znajdują się punkty dotyczące odwołania wicemarszałka i powołania innej osoby na to stanowisko. Nieoficjalnie mówi się, że punkt dotyczący deklaracji anty-LGBT zostanie dodany w ostatnim momencie.

Pełną treść listu skierowanego do marszałków województw (w języku angielskim), udostępnioną przez autorów Atlasu Nienawiści (czyli osoby, które tworzą mapę dyskryminacyjnych uchwał w Polsce), można znaleźć w poniższej galerii.

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama