Małopolska inwestuje 3,5 miliona w miejsca relaksu z solanką. Kilka powstanie na Sądecczyźnie!

Małopolska inwestuje 3,5 miliona w miejsca relaksu z solanką. Kilka powstanie na Sądecczyźnie!

22 tężnie solankowe powstaną w tym roku w małopolskich miejscowościach. Na Sądecczyźnie będzie można korzystać z nich w Uściu Gorlickim, Podegrodziu, Nawojowej, Korzennej, Kamienicy, Grybowie i w Gródku nad Dunajcem. Samorząd województwa zainwestuje w nie 3,5 mln zł. Marszałek Witold Kozłowski przekazał przedstawicielom gmin pierwsze promesy na budowę. 

Z obliczeń wynika, że mniej więcej godzina przebywania w tężni to blisko trzy doby przebywania nad morzem. Nie wszystkich na to stać, nie wszyscy mają czas na to, aby jechać na kilka tygodni nad morze i w ten sposób zaaplikować organizmowi niezbędną ilość różnego rodzaju mikroelementów, które wpływają pozytywnie na zdrowie. To szczególnie ważne także w kontekście rehabilitacji pocovidowej – mówił w Wysowej-Zdrój marszałek Witold Kozłowski. – Tężnie to także miejsce spotkań i rekreacji. Tężnie to także miejsce międzypokoleniowych spotkań. Wokół takiego miejsca gromadzą się ludzie, którzy mają czas, aby odpocząć, porozmawiać i ze sobą pobyć. Zachęcam samorządowców do tego, aby właśnie przy tych inwestycjach organizować różnego rodzaju wydarzenia, ale tez rozwijać otoczenie przy tężniach. Życzę wszystkim państwu skutecznych inwestycji!

Dzięki wsparciu finansowemu województwa w łącznej wysokości ponad 1,5 mln zł., na południu Małopolski powstanie 10 tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Korzystanie z obiektów będzie bezpłatne. Zaprojektowano je tak, by bez przeszkód mogli z nich korzystać wszyscy, także dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy seniorzy.

Dofinansowanie województwa pokryje ponad 70% kosztów powstania obiektów, resztę dołożą zainteresowane gminy.

Konkurs „Małopolskie Tężnie Solankowe” jest realizowany od zeszłego roku. W jego ramach na terenie województwa powstało już 13 tężni solankowych. W tym roku, z uwagi na duże zainteresowaniem projektem, zwiększono kwotę przeznaczoną na realizację konkursu z 2,5 do 3,5 miliona złotych. Dzięki temu  wybudowane zostaną 22 nowe obiekty.

zdjęcia:  Biuro prasowe UMWM; Wikipedia

To warto wiedzieć:

Sędziszowa. Czworonożny Motor znalazł podpalacza

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.