Małgorzata Belska: Nowy rok szkolny z wielkimi zmianami

Małgorzata Belska: Nowy rok szkolny z wielkimi zmianami

Rozmowa z Małgorzatą Belską – dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza

– Resort edukacji wdraża szereg reform, które mają zapewnić dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jedną z nich jest obowiązek, by w placówkach był obecny pedagog specjalny. Taki nauczyciel będzie musiał posiadać specjalne kwalifikacje. Kto będzie mógł być zatrudniony na tym stanowisku? I jak to będzie wyglądało w sądeckich placówkach?

– Ostatnie miesiące to rzeczywiście istny urodzaj zmian prawnych dotyczących organizacji szkół. Nowy rok szkolny za pasem, a szkoły nadal oczekują na wejście w życie niektórych zmian. Część z wprowadzonych zmian to kontynuacja zasad, które obowiązywały w roku ubiegłym. Lwia część tych zmian to jednak całkowite nowości i ogromne wyzwania. Tak też jest z jednym z zadań postawionych przed szkołami a tym samym organami prowadzącymi, takimi jak miasto Nowy Sącz. Miasto musi bowiem zapewnić możliwość realizacji nowych zadań i to często bez 100 proc. finansowania ze strony ministerstwa. Tak też jest z obowiązkiem zatrudnienia specjalistów, którzy mają wesprzeć dzieci i młodzież w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Od 1 września szkoły mają obowiązek zatrudnić przede wszystkim psychologa i pedagoga specjalnego. Wymiar zatrudnienia określony został przepisem prawa. Natomiast o tym, czy zatrudniony zostanie tylko psycholog i pedagog specjalny, decyduje dyrektor szkoły. Istnieje bowiem w ramach wskazanego wymiaru możliwość zatrudnienia również innych specjalistów. Oczywiście kwalifikacje specjalistów określone zostały również zmienionym rozporządzeniem.

Ostatnie dni sierpnia to czas, kiedy wraz z dyrektorami szkół oraz naszymi partnerami, czyli związkami zawodowymi i kuratorium oświaty dopinamy organizację nowego roku szkolnego. Kuratorium opiniuje organizację nauki właśnie pod kątem rzetelności kwalifikacji nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach. Wydział Edukacji i Wychowania czuwa nad organizacją a tym samym finansowaniem roku szkolnego. Dobrze przygotowany arkusz organizacji szkoły jest zatwierdzany do realizacji. Po analizie wszystkich dokumentów organizacyjnych naszych szkół i przedszkoli na rok szkolny 2022/23 mogę stwierdzić, że zalecenie dotyczące zatrudnienia specjalistów został przez nas zrealizowany. Jesteśmy gotowi na 1 września.

– Ma zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, związanych z przysposobieniem obronnym, uczniowie mieliby zapoznać się z wiedzą z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Zajęcia odbywałyby się także na strzelnicach. Szkoły u nas są przygotowane na taką zmianę? (…)

Całą rozmowę przeczytasz bezpłatnie w najnowszym wydaniu DTS:

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama