Limanowa - Nowy Sącz: Zmarł społecznik i artysta malarz Władysław Frączek

W marcu zeszłego roku podczas  uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza otrzymał Brązowy Medal Zasłużonym dla Kultury "Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym. Namalował kilkaset obrazów. Śpiewał w chórze przy limanowskiej bazylice, pisał prozę i biografie zasłużonych osób. Honorowy członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, Władysław Frączek, odszedł w zeszły piątek (16 lutego) w wieku 91 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy poniedziałek. 

wsb3

Władysław Frączek urodził się 16 grudnia 1926 roku w Juraszowej w gminie Podegrodzie. Z zawodu był nauczycielem. W trakcie okupacji działał w konspiracji jako łącznik Batalionów Chłopskich.

Uczył w średniej szkole rolniczej  w Zdziechowicach (powiat oleski). Wraz z końcem lat 40. XX wieku zamieszkał na ziemi limanowskiej. Zaczął uczyć w szkole Podstawowej w Siekierczynie. Pracował także w innych szkołach przysposobienia rolniczego, m.in. w Kasinie Wielkiej, Roztoce czy Świdniku.

Działał w wielu spółdzielniach, był radnym gmin Łukowica i Limanowa. Przez 7 lat prowadził młodzieżowe zespoły teatralne. Pisał dramaty oraz sztuki teatralne. Napisał dwa tomy biogramów mieszkańców Ziemi Limanowskiej, jest autorem dwóch książek pisanych wierszem:"Co potomek wiedzieć powinien" i "Potomku zapamiętaj - Polska Ziemia to nasz kraj". W czasie okupacji działał w ruchu oporu. Na emeryturze zajął się malarstwem olejnym. Wykonał kilkaset prac.

Po przejściu na emeryturę w 1990 roku zajął się malarstwem. Na swoich obrazach uwieczniał głównie portrety świętych oraz duchownych. Malował także krajobrazy oraz architekturę Nowego Sącza, Podegrodzia oraz Limanowej. Miał wiele wystaw zarówno indywidualnych jak i zbiorowych (m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Białym Dunajcu, Wiśniczu.

-Od 2006 r. pan Władysław był członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Od 2008 r. do listopada 2010 r. był jego prezesem. Założył także dwa nowe oddziały TPSP: w Limanowej i Mszanie Dolnej. Był Honorowym Członkiem naszego sądeckiego TPSP - mówi prezes Alina Bożyk.

-W marcu 2017 r. na uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza na wniosek obecnego Zarządu TPSP otrzymał wyróżnienie - Brązowy Medalem Zasłużonym dla Kultury "Gloria Artis", przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.prof. Piotra Glińskiego - wspomina Alina Bożyk.

-Będzie nam go brakowało. Wyrazy współczucia dla rodziny. 

Uroczystości pożegnania artysty odbędą się w poniedziałek 19 lutego o godz.14.00 na cmentarzu w Limanowej. Różaniec za zmarłego zostanie odmówiony w kaplicy na cmentarnej tego samego dnia o godz. 12.30.

O wręczeniu medalu "Gloria Artis" dla Władysława Frączka pisaliśmy:

Nowy Sącz: Gloria Artis dla seniorów TPSP

 

Fot. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, Tatiana Biela, z arch. UM NS. 

MEDICOR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.