Nowy Sącz: Gloria Artis dla seniorów TPSP

Nowy Sącz: Gloria Artis dla seniorów TPSP

Kazimiera Mordarska – Łagan, Władysław Frączek i Stanisław Zegartowski to wieloletni honorowi członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wczoraj podczas XXXVIII sesji Rady Miasta odebrali przyznane im przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”.

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych jest zaszczycone, że w swoich kręgach ma tak zacnych artystów, którzy kultywują piękno tworzenia i zaszczepiają je w kolejnych pasjonatach – mówi Alina Bożyk prezes sądeckiego TPSP  wnioskująca, w imieniu Stowarzyszenia, o przyznanie artystom odznaczenia. Wręczyła je Małgorzata Mordarska – Duda, kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu.

Na zakończenie uroczystości warszawski śpiewak Jan Kłoskowki zadedykował odznaczonym „Arię z kurantem” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Artystyczna biografia odznaczonych członków TPSP jest niezwykle bogata.

Kazimiera Mordarska-Łagan (93 lata) jest najstarszym i honorowym członkiem Stowarzyszenia TPSP. Przed wojną, w 1937 r. należała do Zespołu Regionalnego Pisarzowianie. W 1950 r wraz z trzema siostrami założyła Zespół Wokalno-Instrumentalny o nazwie „Siostry Mordarskie”. W latach 1956-61 grała na kontrabasie w estradowym zespole działającym przy Sądeckich Zakładach Owocowo – Warzywnych. W latach 1957-61 – w Orkiestrze Symfonicznej „PSS Społem” na kontrabasie, oraz w Zespole Mandolinistów „PSS  Społem”. Projektowała stroje i rekwizyty, pisała scenariusze do widowisk. Nie obce jest jej malarstwo i rzeźba. Obecnie najwięcej czasu przeznacza na tworzenie kolejnych kart w księgach z rodu Mordarskich.

Władysław  Frączek (90 lat) to były instruktor Amatorskiego Zespołu Teatralnego, autor dwóch dramatów, reżyser sztuk teatralnych. Śpiewa w chórze, pisze prozę i biografie zasłużonych ludzi. W latach 2008 -2012 był prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Napisał dwa tomy biogramów mieszkańców Ziemi Limanowskiej, jest autorem dwóch książek pisanych wierszem:”Co potomek wiedzieć powinien” i „Potomku zapamiętaj – Polska Ziemia to nasz kraj”. W czasie okupacji działał w ruchu oporu. Na emeryturze zajął się malarstwem olejnym. Wykonał ponad 200 prac.

Stanisław Zegartowski (88 lat)  jest rzeźbiarzem. Całe życie poświecił pracy z drewnem zmieniając je w płaskorzeźby i figury o motywach ludowych i sakralnych. Pasja do muzyki szła w parze z pasją tworzenia. Był członkiem kapeli zespołu „Sądeczanie” przy Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu, grał także w Zespole Estradowym. Przez 35 lat grał na trąbce w Orkiestrze Dętej przy Sądeckich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

fot.TB

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama