W Nowym Sączu powstanie Szlak Ławeczek Pamięci

Gabriela Walczak i Jakub Belski z Zespołu Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu ubiegają się o fotel poselski w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Aby się tam dostać, muszą przygotować projekt. Chcą stworzyć w Nowym Sączu Szlak Nowosądeckich Ławeczek Pamięci.

Jakub Müller, Roman Sichrawa, Weronika Danielewska, Feliks Rapf, Józef Kustroń, Maria Ritter, Bolesław Barbacki czy Henryk Dobrzański to tylko kilkoro ze znanych sądeczan, których Gabriela i Kuba chcą upamiętnić. 

Temat tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży to: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Projekt młodych sądeczan musi być powiązany z  tym tematem, więc za pierwszy cel dwójka młodych ludzi przyjęła odnalezienie w historii Nowego Sącza ludzi wyjątkowych, lokalnych bohaterów. Zainspirowały ich ich wyniki ankiety, którą przeprowadzili w serwisach społecznościowych. Odpowiedzi respondentów wskazały na niski poziom znajomości ludzi lokalnie zasłużonych.

– Kilka lat temu słyszałem o Sejmie Dzieci i Młodzieży,  ale wówczas nie mogłem jeszcze kandydować, bo miałem za mało lat. W tym roku postanowiłem spróbować swoich sił. Zaproponowałem mojej koleżance Gabrysi przyłączenie się do projektu. Porozmawialiśmy z naszą nauczycielką historii i WOS-u Beatą Budzik, która wyraziła aprobatę dla naszego pomysłu – mówi Jakub Belski.

– Rozmawialiśmy ze Sławomirem Sikorą, pracownikiem Kancelarii Urzędu Miasta, który wskazał nam pierwsze osoby, które według niego powinniśmy wziąć pod uwagę w naszym projekcie. Dzięki uprzejmości pracownika Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji UM Nowego Sącza, Marcina Karcza, w nasze ręce trafiła książka „101 Sądeczan” autorstwa Jerzego Leśniaka i… rozpoczęła się prawdziwa przygoda! Czytając „101 Sądeczan” poznawaliśmy kolejne osoby, które stawały się nam bliskie.

– Ciężko było wybrać ważniejszych i mniej ważnych dla projektu. Wszyscy byli dla nas lokalnymi bohaterami – dodaje Gabrysia.

– Ostatecznie przy wsparciu Beaty Budzik wybraliśmy 16 nazwisk: Jakub Müller, Roman Sichrawa, Weronika Danielewska, Feliks Rapf, Józef Kustroń, Maria Ritter, Józef Bieniek, Jerzy Iszkowski, Danuta Szaflarska, Jan Słowikowski, Jan Karski, Henryk Dobrzański, Bolesław Barbacki, Józef Gucwa, Eugeniusz Pawłowski, Jadwiga Czerniejewska – Wolska. Chcieliśmy wybrać dużo więcej osób zasłużonych dla naszego miasta – mówi Kuba.

– Mamy teraz 16 lat. Stąd też pomysł na 16 wyjątkowych ławeczek. Ciekawi byliśmy co o naszym projekcie myślą obecni posłowie – opowiada Gabrysia.

Młodzi udali się do posła Piotra Naimskiego, który przyznał, że projekt jest wart uwagi i liczy na jego kontynuację w przyszłości. Podkreślił, że jest zadowolony z tego, iż młodzi włączają się w życie publiczne.

Dzięki przychylności Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz współpracy z Dorotą Goławską, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, w mieście powstanie autorski Szlak Nowosądeckich Ławeczek Pamięci, którego twórcami są Gabrysia i Kuba.

Nowosądeckie Ławeczki Pamięci będzie można znaleźć na terenie miasta począwszy od bulwaru Zofii i Zbigniewa Rysiów, poprzez park im. Ireny Styczyńskiej, Rynek i ul. Jagiellońską. Szlak zakończy się na Plantach.

– Szukanie tych ławeczek to będzie idealny pomysł na spacer – mówi Jakub.

– Na tabliczkach, które zostaną przymocowane do ławek, oprócz imienia i nazwiska lokalnego bohatera oraz krótkiej informacji o nim będą też umieszczone złote myśli, które być może skłonią niektórych spacerowiczów do chwili refleksji.

***

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się w Dzień Dziecka. W skład Sejmu Dzieci i Młodzieży wchodzi 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie.

Fot., Jakub Belski, arch. UM NS, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.