Kulturalny Nowy Sącz. Będzie się działo!

Kulturalny Nowy Sącz. Będzie się działo!

Nowy Sącz konferencja, wydarzenia kulturalneq

– W kulturze będzie się bardzo dużo działo – zapowiedział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Ten rok w Nowym Sączu wypełniają wydarzenia związane z obchodami 100-lecia Teatru Robotniczego i Dziecięcego Festiwalu Kulturalnego. Jest też nadzieja na wybory królowej piękności.

– Czynię cały czas starania, żeby impreza, która bardzo się państwu podobała, była transmitowana z Nowego Sącza do 140 krajów na świecie. Chodzi o wybory Miss Supranational, Mister Supranational, a także wybory Miss Polski – mówił dziś na konferencji porasowej prezydent Handzel.

Jak zaznaczał, wspomniane wydarzenia to nie tylko okazja do promocji miasta na arenie międzynarodowej. Ich znaczenie wiąże się także z imprezami towarzyszącymi.

100-lecie Teatru Robotniczego

Podczas konferencji mowa była o trwających obchodach 100-lecia Teatru Robotniczego.

– W 100-letniej historii teatru nigdy nie odnotowano, aby w ciągu roku taka ilość premier była wydana na świat. Na pewno jest to godne uczczenie tego momentu – mówił Benedykt Polański, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Poinformował o spektaklach, które wystawione zostaną w ramach świętowania jubileuszu, w tym m.in. najbliższe – Farsa Narodowa (15 maja) i Chory z urojenia (22 maja), ale także Wesele Wyspiańskiego, które odbędzie się we wrześniu w sądeckim amfiteatrze.

– Zakończenie będzie dość huczne i będzie obfitować w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, ponieważ mamy mocnego partnera w uroczystościach, a jest to Kongregacja Kupiecka, która dołączyła do naszych obchodów. Wspólnie zakończymy nasze uroczystości premierą ,,Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Jarosława Szweca – informował dyrektor MOK.

Podczas tego spektaklu na scenie wystąpią nie tylko aktorzy Teatru Robotniczego, ale i członkowie Kongregacji Kupieckiej.

Przypomnijmy, że świętowanie jubileuszu miało swoje dwie inauguracje, o czym wspominaliśmy TUTAJ. Dyrektor MOK dziś zapytany został o współpracę z działającą przy MCK Sokół grupą Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

– Jest to taka grupa samozwańcza skupiona wokół Janusza Michalika. I oczywiście uznając dorobek pana Janusza i osób, które z nim współpracują w tej chwili w tak zwanej Rodzinie Teatru Robotniczego podjęliśmy starania i były prowadzone rozmowy. Nawet, nie ukrywam, mieliśmy ustalone dwie premiery, terminy, w których oddaliśmy do dyspozycji Miejski Ośrodek Kultury, całe zaplecze techniczne, pracowników, scenografie, którymi dysponujemy. Także ten wkład finansowo-osobowo-rzeczowy był z naszej strony udostępniony dla rodziny teatru robotniczego gratisowo – opowiadał Benedykt Polański.

Jak zaznaczył, dwa tygodnie temu otrzymał oficjalnego maila od Janusza Michalika, w którym były dyrektor MOK poinformował, że ,,Rodzina Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego działająca przy MCK Sokół rezygnuje z organizacji uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia teatru” w związku z czym rezygnuje także z zarezerwowanych w MOK terminów.

– Skoro Rodzina Teatru Robotniczego odstąpiła od uroczystych obchodów, to co by się działo, gdyby tego ciężaru nie przejął MOK? – pytał dyrektor Polański podczas konferencji.

– Tak naprawdę my cały czas oczekujemy, że ludzie, którzy są skupieni wokół Janusza Michalika, przyjdą zwyczajnie do nas i zagrają. My nie stawiamy żadnych warunków. Otwieramy ręce dla wszystkich – zapewniał. – Myślałem, że potrafimy się wznieść ponad pewien poziom waśni i osobistych animozji, ale okazuje się, że pewne emocje są silniejsze.

Dziecięcy Festiwal Kulturalny

Wiceprezydent Magdalena Majka informowała dziś o Dziecięcym Festiwalu Kulturalnym, który będzie się odbywał po raz drugi w MOK od 29 maja do 12 czerwca.

– Mocnym akcentem na jego rozpoczęcie będzie spektakl teatralny według utworu Marii Konopnickiej i nie bez powodu – mówiła wiceprezydent.

Spektakl ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” został wybrany jako inauguracja DFK ponieważ patronką roku 2022 w Polsce jest Maria Konopnicka. Wiąże się to z 180 rocznicą urodzin poetki i nowelistki.

Ponadto w trakcie festiwalu na najmłodszych, ale i tych starszych widzów czekać będą też takie spektakle jak: Kto się boi pani Ś., Brzydkie kaczątko, Kot w butach, czy druga część Dziadów.

– Na zakończenie festiwalu 12 czerwca wspaniały, kolorowy, atrakcyjny koncert ,,Mamo, tato zaśpiewaj mi bajkę” w wykonaniu orkiestry Sinfonia Carpathia z udziałem solistów – zapowiadała wiceprezydent Majka.

fot. Arbresha Goranci

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.