Kulturalny Nowy Sącz. Będzie się sporo działo!

Kulturalny Nowy Sącz. Będzie się sporo działo!

Nowy Sącz konferencja, wydarzenia kulturalneq

– W kulturze będzie się bardzo dużo działo – zapowiedział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Ten rok w Nowym Sączu wypełniają wydarzenia związane z obchodami 100-lecia Teatru Robotniczego i Dziecięcego Festiwalu Kulturalnego. Jest też nadzieja na wybory królowej piękności.

– Czynię cały czas starania, żeby impreza, która bardzo się państwu podobała, była transmitowana z Nowego Sącza do 140 krajów na świecie. Chodzi o wybory Miss Supranational, Mister Supranational, a także wybory Miss Polski – mówił dziś na konferencji porasowej prezydent Handzel.

Jak zaznaczał, wspomniane wydarzenia to nie tylko okazja do promocji miasta na arenie międzynarodowej. Ich znaczenie wiąże się także z imprezami towarzyszącymi.

100-lecie Teatru Robotniczego

Podczas konferencji mowa była o trwających obchodach 100-lecia Teatru Robotniczego.

– W 100-letniej historii teatru nigdy nie odnotowano, aby w ciągu roku taka ilość premier była wydana na świat. Na pewno jest to godne uczczenie tego momentu – mówił Benedykt Polański, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Poinformował o spektaklach, które wystawione zostaną w ramach świętowania jubileuszu, w tym m.in. najbliższe – Farsa Narodowa (15 maja) i Chory z urojenia (22 maja), ale także Wesele Wyspiańskiego, które odbędzie się we wrześniu w sądeckim amfiteatrze.

– Zakończenie będzie dość huczne i będzie obfitować w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, ponieważ mamy mocnego partnera w uroczystościach, a jest to Kongregacja Kupiecka, która dołączyła do naszych obchodów. Wspólnie zakończymy nasze uroczystości premierą ,,Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Jarosława Szweca – informował dyrektor MOK.

Podczas tego spektaklu na scenie wystąpią nie tylko aktorzy Teatru Robotniczego, ale i członkowie Kongregacji Kupieckiej.

Przypomnijmy, że świętowanie jubileuszu miało swoje dwie inauguracje, o czym wspominaliśmy TUTAJ. Dyrektor MOK dziś zapytany został o współpracę z działającą przy MCK Sokół grupą Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

– Jest to taka grupa samozwańcza skupiona wokół Janusza Michalika. I oczywiście uznając dorobek pana Janusza i osób, które z nim współpracują w tej chwili w tak zwanej Rodzinie Teatru Robotniczego podjęliśmy starania i były prowadzone rozmowy. Nawet, nie ukrywam, mieliśmy ustalone dwie premiery, terminy, w których oddaliśmy do dyspozycji Miejski Ośrodek Kultury, całe zaplecze techniczne, pracowników, scenografie, którymi dysponujemy. Także ten wkład finansowo-osobowo-rzeczowy był z naszej strony udostępniony dla rodziny teatru robotniczego gratisowo – opowiadał Benedykt Polański.

Jak zaznaczył, dwa tygodnie temu otrzymał oficjalnego maila od Janusza Michalika, w którym były dyrektor MOK poinformował, że ,,Rodzina Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego działająca przy MCK Sokół rezygnuje z organizacji uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia teatru” w związku z czym rezygnuje także z zarezerwowanych w MOK terminów.

– Skoro Rodzina Teatru Robotniczego odstąpiła od uroczystych obchodów, to co by się działo, gdyby tego ciężaru nie przejął MOK? – pytał dyrektor Polański podczas konferencji.

– Tak naprawdę my cały czas oczekujemy, że ludzie, którzy są skupieni wokół Janusza Michalika, przyjdą zwyczajnie do nas i zagrają. My nie stawiamy żadnych warunków. Otwieramy ręce dla wszystkich – zapewniał. – Myślałem, że potrafimy się wznieść ponad pewien poziom waśni i osobistych animozji, ale okazuje się, że pewne emocje są silniejsze.

Dziecięcy Festiwal Kulturalny

Wiceprezydent Magdalena Majka informowała dziś o Dziecięcym Festiwalu Kulturalnym, który będzie się odbywał po raz drugi w MOK od 29 maja do 12 czerwca.

– Mocnym akcentem na jego rozpoczęcie będzie spektakl teatralny według utworu Marii Konopnickiej i nie bez powodu – mówiła wiceprezydent.

Spektakl ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” został wybrany jako inauguracja DFK ponieważ patronką roku 2022 w Polsce jest Maria Konopnicka. Wiąże się to z 180 rocznicą urodzin poetki i nowelistki.

Ponadto w trakcie festiwalu na najmłodszych, ale i tych starszych widzów czekać będą też takie spektakle jak: Kto się boi pani Ś., Brzydkie kaczątko, Kot w butach, czy druga część Dziadów.

– Na zakończenie festiwalu 12 czerwca wspaniały, kolorowy, atrakcyjny koncert ,,Mamo, tato zaśpiewaj mi bajkę” w wykonaniu orkiestry Sinfonia Carpathia z udziałem solistów – zapowiadała wiceprezydent Majka.

fot. Arbresha Goranci

Reklama