Ks. Zbigniew Pytel zwycięzcą w konkursie Skarby Małopolski    

Ks. Zbigniew Pytel zwycięzcą w konkursie Skarby Małopolski    

Od lat jest pasjonatem fotografii, zabytków oraz gór – ks. Zbigniew Pytel z Białki Tatrzańskiej zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym „Skarby Małopolski”, organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Jury konkursowe nagrodziło cykl jego zdjęć: „Kraków – Widziane z wieży, „Okno”, „Nowy Sącz – Pamięć zapisana w kamieniu”, zgłoszonych  w kategoriach: fotografia artystyczna i dokument.

– Pasja do fotografii towarzyszy mi od dzieciństwa. Pierwsze zdjęcia zrobiłem aparatem Ami, mojej siostrze Oli. Potem znajomi z Krakowa kupili mi aparat Smienę, później Vilię, Zenita, teraz mam Canona. Fotografia interesowała mnie zawsze: najpierw były slajdy (przeźrocza), później fotografia czarno – biała. Na zdjęciach uwieczniałem chętnie góry, zwłaszcza Pieniny i Tatry, często o wschodzie i zachodzie słońca. Jako kapłan organizowałem w różnych pasmach górskich warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży – opowiada kapłan, który gościł na  Sądecczyźnie w 2006 r.

– Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ówczesnej Galerii Dawna Synagoga, gdzie prezentowana była wystawa „Skarby Małopolski”. Tak zaczęła się moja przygoda z tym konkursem.

Skąd pomysł na takie a nie inne zdjęcia konkursowe?

– Uznałem, że w fotografii musi być element zaskoczenia. Jedno zdjęcie miało piękne światło, które przenikało przez witraż w kościele św. Krzyża w Krakowie. Miałem możliwość aby wtedy, kiedy słońce przechodziło przez rozprowadzony po cały kościele dym, zrobić zdjęcie i uzyskać taki piękny efekt. Pozostałe zdjęcia to widok z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Dziękuję wszystkim hejnalistom, którzy mnie przygarnęli. Musiałem pokonać 271 schodów, o różnej porze dnia.

Na zdęciach fotograf uwiecznił targi odbywające się w okresie Adwentu, koncert oraz wiece organizowane wokół pomnika Adama Mickiewicza. Wszystkie te momenty ujął z kościelnej wieży. Druga część zdjęć księdza Zbigniewa związana była z Nowym Sączem. Była św. Małgorzata na herbie a także rzeźby w kamieniu, które fotografik oglądał w sądeckim skansenie.

– Spodobało mi się światło i struktura. Uznałem, że je sfotografuję, by mogły żyć dalej – mówi kapłan, który wydaje także albumy fotograficzne. Ostatnio wydał album pt. „125 lat Jamy Michalika” . – Zdjęcia, które się tam pojawiły, pochodzą z okresu pandemii. Idąc na zakupy, brałem aparat i fotografowałem coś, co szczególnie przykuwało moją uwagę. Ludzi było bardzo mało, tylko gołębie, policja pilnująca porządku i ja gdzieś tam z tym aparatem. Dla mnie jako fotografika był to szczególny czas. Chciałem pokazać budynki, tablice, płaskorzeźby w otwartej przestrzeni w różnych porach dnia, przy wschodzącym i zachodzącym słońcu, by wydobyć półmrok i mistycyzm widoczny na fakturze rzeźb. Chciałem podkreślić mistyczny wymiar Krakowa – podkreśla ks. Zbigniew Pytel.

***

Ks. Zbigniew Pytel – ur. 4 czerwca 1972 r. w Nowym Targu. Wychował się w Białce Tatrzańskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 r. w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ukończył też Studia Podyplomowe Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Sztuki Kościelnej. Organizator obozów i plenerów fotograficznych.

Fot. Piotr Droździk

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama