Kryniczanie dla Niepodległej wystąpili w musicalu

11 listopada w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju odbyła się premiera musicalu patriotycznego pt. Niepodległa 100.

Renault2


Chcąc w sposób niepowtarzalny uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Krynicy-Zdroju od wakacji pracowali nad amatorskim musicalem, który zrzeszył prawie setkę osób, od małych przez dorosłych po seniorów.
Aktorzy-amatorzy pracowali nad scenariuszem, tekstami, scenografią, choreografią i śpiewem na warsztatach, które odbywały się pod kierunkiem wspaniałych lokalnych artystów: Michała Kajdego, Rozalii Jarząbek, Ilony Demkowicz, Damiana Sobolewskiego oraz Mariusza Kłapacza.
Musical składa się z kilkunastu obrazów muzyczno-poetyckich przedstawiających drogę Polski do niepodległości. Celem musicalu jest innowacyjne przedstawienie różnym pokoleniom tradycji walk o niepodległość z uwzględnieniem historii lokalnej oraz zintegrowanie społeczności krynickiej w przeżywaniu 100-lecia niepodległości, ze szczególnym zaangażowaniem mieszkańców krynickiej gminy - dzieci, młodzieży oraz seniorów. Różnice wieku nie dzielą, ale wzbogacają kulturowo, a aktorzy-amatorzy używają odmiennych stylów artystycznych przedstawiając ten sam temat: drogi Polski do niepodległości.

Musical zawiera zarówno sceny tańca, poezji, śpiewu jak i i scen aktorskich, klasycznie i nowocześnie, wesoło, a czasami romantycznie i refleksyjnie. Najlepszą recenzją premiery interaktywność widzów podczas spektaklu oraz łzy wzruszenia i ogromne podziękowania widzów płynące pod adresem wykonawców musicalu oraz reżysera Michała Kajdego. Dodatkową wartością opracowanego musicalu jest rozwinięcie talentów oraz kompetencji kulturowych lokalnej społeczności, a także integracja kryniczan.
Premiera odbyła się na scenie Pijalni Głównej, którą na potrzeby spektaklu udostępniło Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.
Realizacja musicalu odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju oraz Pasażu Krynickiego.

Tekst i fot. UM w Krynicy Zdroju

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.