Krynica-Zdrój przyjęła dwa tysiące uchodźców

Krynica-Zdrój przyjęła dwa tysiące uchodźców

Krynica-Zdrój, uchodźcy, Ukraina

Krynica-Zdrój przyjęła około dwa tysiące uchodźców z Ukrainy. Są to m.in. mieszkańcy Winnicy. Pomagają wszyscy: wolontariusze, właściciele hoteli, kryniczanie, fundacje, przewoźnicy, a także miasta partnerskie. Pierwsi uczniowie zapisali się już do szkół w uzdrowisku.

Nie wiadomo ilu mieszkańców Ukrainy finalnie trafi do Krynicy-Zdroju. Obecnie przyjętych zostało dwa tysiące uchodźców. Około 1600 zostało zakwaterowanych w hotelach, resztę przygarnęli pod swoje dachy mieszkańcy uzdrowiska.

– Jest ciężko, ale musimy sobie radzić. W tym zakresie nieustannie działa urząd miejski, Fundacja Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo” i wiele innych osób, czy grup. Są też prowadzone zbiórki darów, funduszy, ale przede wszystkim lekarstw. Dzisiaj przyjechał do nas burmistrz naszego niemieckiego miasta partnerskiego Bad Sooden-Allendorf i przywiózł dary oraz pieniądze ze zbiórki dla fundacji ,,Braterstwo” – poinformował w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

Pierwsi uczniowie z Ukrainy zapisali się do szkół

Krynica-Zdrój przyjęła dotychczas najwięcej uchodźców ze wszystkich gmin Sądecczyzny. W uzdrowisku są jeszcze tysiące miejsc hotelowych, jednak część znajduje się w obiektach kategoryzowanych, w których doba kosztuje więcej niż zakłada budżet przeznaczony na pobyt jednego mieszkańca Ukrainy (w prywatnych domach 40 złotych, w hotelach od 90 zł netto). Ukraińcy ulokowani są w kilkunastu hotelach m.in. w: Panoramie, Czerwonym Dworze, Ognisku, Baśce.

Dla mieszkańców Ukrainy lepiej jest jeśli mieszkają w hotelu i mają zapewnione wyżywienie, węzeł sanitarny w pokojach, niż gdyby musieli spać na jakiejś dużej sali – zaznacza burmistrz uzdrowiska Piotr Ryba.

W szkołach pojawili się pierwsi uczniowie z Ukrainy. Jeśli na jednym roczniku będzie kilkunastu uczniów z Ukrainy, to powstaną dla nich oddziały przygotowawcze.

Aktualizacja 19 marca. Krynica-Zdrój łącznie przyjęła około trzy tysiące uchodźców wojennych. Sytuacja jest dynamiczna. Nie wiadomo, ile finalnie Ukraińców trafi do uzdrowiska.

Czytaj także: Sądecczyzna: co z uczniami z Ukrainy? Школу. Важлива інформація

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.