Sądecczyzna: Co z uczniami? Школу. Важлива інформація

Sądecczyzna: Co z uczniami? Школу. Важлива інформація

szkoła, Polska, Ukraina, Sądecczyzna

Do Polski przybyło ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy. Również w naszym regionie setki mieszkanek Ukrainy znalazło schronienie wraz ze swoimi dziećmi. Trwa rok szkolny, co zrobić, aby zapisać ukraińskie dziecko do szkoły w Polsce? Gdzie się udać? Z kim skontaktować?

Aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce trzeba przygotować dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, w tym świadectwa, zaświadczenia itp. Jeśli takich mieszkańcy Ukrainy nie posiadają przy sobie, muszą napisać oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało. Co potem?

Należy skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie do niej. Decyzję podejmie dyrektor placówki. Szkoła podstawowa, która znajduje się w regionie obecnego zamieszkania ma obowiązek przyjąć dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmą ucznia w miarę wolnych miejsc.

Jeśli okaże się, że w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, należy skontaktować się z urzędem gminy i poprosić o wskazanie szkół, w których są jeszcze miejsca dla uczniów.

szkoła, Ukraina, Polska, Sądecczyzna

Do czego ma prawo Twoje dziecko w polskiej szkole?

Do nieodpłatnej nauki dzieci i młodzieży w wielu 7-18 lat publicznych szkołach dzieci. Nieznajomość języka polskiego przez dziecko nie jest żadną przeszkodą w przyjęciu do szkoły.

Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Placówka może tworzyć także oddziały przygotowawcze. Co więcej, uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym.

Czytaj także: WAŻNE! Pomoc dla uchodźców na Sądecczyźnie. Podajemy namiary na gminnych koordynatorów

Fot. pixabay.com

Reklama