Kożuchowska czyta wywiad sądeczanki z ks. Pawlukiewiczem

Kożuchowska czyta wywiad sądeczanki z ks. Pawlukiewiczem

To, co ten duet – Małgorzata Kożuchowska i Dariusz Odija – pokazał na nagraniu, to jest prawdziwe mistrzostwo! Znam tę książkę prawie na pamięć, a nie byłam w stanie powstrzymać i wzruszenia, i śmiechu w wielu miejscach. Fantastyczna gra, fantastyczna interpretacja, świetna relacja między aktorami. Trudno to opowiedzieć, tego trzeba posłuchać…  –  Renata Czerwicka, redaktor naczelna Wydawnictwa RTCK, zapowiada audiobook swojej książki „Z braku rodzi się lepsze”, wywiadu-strumyk z ks. Piotrem Pawlukiewiczem. 

Album Z braku rodzi się lepsze

W marcu, w rocznicę śmierci ks. Piotra Pawlukiewicza Wydawnictwo RTCK (Rób To Co Kochasz) zorganizowało w Nowym Sączu spotkanie z udziałem aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej, zapowiadające kolekcjonerski album z audiobookiem jedynej autobiografii księdza „Z braku rodzi się lepsze…”, autorstwa Renaty Czerwickiej.  Dziś specjalna edycja zawierająca aż pięć płyt jest już w sprzedaży. 

Na kolekcjonerski album składają się: audiobook do książki ks. Piotra Pawlukiewicza „Z braku rodzi się lepsze…” w wykonaniu Małgorzaty Kożuchowskiej i Dariusza Odiji; Platynowa Płyta muzyczna Krzysztofa Antkowiaka „Zostanie mi muzyka…” z nowym, bonusowym utworem przygotowanym tylko na edycję specjalną; niepublikowane nigdy wcześniej fragmenty oryginalnego wywiadu z ks. Piotrem do książki „Z braku rodzi się lepsze…”; utwór muzyczny w wykonaniu młodego ks. Piotra!; specjalnie na tę okazję skomponowany utwór do słów ks. Piotra w wykonaniu Józefa Skrzeka – największego idola muzycznego ks. Piotra!; a także… liczne zdjęcia, teksty utworów muzycznych ks. Piotra i wypowiedzi bliskich o nim!

Słowo od RTCK

W marcu 2020 r., po pogrzebie ks. Piotra Pawlukiewicza, w którym – ze względu na ówczesną sytuację epidemiologiczną – mogło wziąć udział zaledwie kilka osób, wielu ludziom z pewnością towarzyszyła myśl, że zabrakło odpowiedniego pożegnania tego niezwykłego człowieka, że wiele spraw nie wybrzmiało, jak należy, że w opowieści o księdzu Piotrze Pawlukiewiczu i jego życiu zabrakło tej przysłowiowej kropki nad „i”.

Premiera książki Z braku rodzi się lepsze… Wywiad strumyk, przygotowywanej jeszcze przed śmiercią ks. Piotra, a wydanej we wrześniu 2020 r., wywołała wielkie poruszenie. Po raz pierwszy ksiądz Piotr mówił o sobie…, i nie była to bynajmniej ani oczywista, ani przewidywalna rozmowa. Jesienią 2020 r. nie planowaliśmy jeszcze kolejnych działań, ale gdy zaczęliśmy dostawać wiele pytań i próśb o audiobooka, zdecydowaliśmy się na produkcję.

Zaproszenie do opracowania wersji audio Z braku rodzi się lepsze… przyjęli znakomici aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Dariusz Odija. Pani Małgorzata znała ks. Piotra osobiście, gdyż błogosławił jej małżeństwo i wygłaszał homilię na ceremonii ślubnej, zaś Dariusz Odija – jak się okazało niemal rówieśnik ks. Piotra – podzielał z nim większość sympatii muzycznych i wspomnień z lat młodości. Z tej współpracy narodził się produkt znów nieoczywisty, gdyż interpretacja wywiadu z ks. Piotrem w wykonaniu pary profesjonalistów to coś o wiele więcej niż tylko „przeczytana książka”. Dzięki ich kreacjom aktorskim słuchacze uczestniczą w intymnym klimacie tej pamiętnej rozmowy i mają szansę przeżyć te same emocje, które towarzyszyły rozmówcom. Nawet dla osób, które książkę dobrze znają, audiobook jest niemałym zaskoczeniem, bo dostarcza zupełnie nowych artystycznych wrażeń.

I na tym miał być koniec. Ale zbliżała się I rocznica śmierci ks. Piotra, a my czuliśmy, że trzeba przeżyć ten dzień w wyjątkowy sposób… Tak powstał pomysł na zorganizowanie koncertu upamiętniającego ks. Pawlukiewicza, w jego stylu i z bliskimi mu osobami.

Zaproszenie przyjął Krzysztof Antkowiak, którego album pt. Zostanie mi muzyka…, skomponowany do tekstów ks. Piotra, a wydany razem z książką, w zaledwie trzy miesiące od premiery pokrył się platyną! Drugą gwiazdą koncertu był największy idol muzyczny ks. Piotra – Józef Skrzek z legendarnego zespołu SBB (pierwsze z nim spotkanie ks. Piotr opisywał ze łzami w oczach w wywiadzie strumyku).

Krzysiek specjalnie na tę okazję przygotował dodatkowy utwór Quo vadis do słów ks. Piotra, a Józef Skrzek, poruszony Apokalipsą kapłana, skomponował i nagrał swoją wersję tego utworu. Do kompletu brakowało już tylko pierwszego, oryginalnego wykonania tego kawałka… Ale udało się! Dotarliśmy do archiwalnego nagrania, na którym bardzo młody ksiądz Piotr śpiewa Apokalipsę ze swoim zespołem Kontrast.

Od zebrania całego tego artystycznego bogactwa w całość i wydania w formie kilkupłytowego albumu dzielił nas już tylko jeden krok…

Ostatnim – i chyba najbardziej niezwykłym elementem albumu są fragmenty oryginalnego wywiadu, jakiego schorowany już wówczas ks. Piotr udzielił do książki Z braku rodzi się lepsze… zaledwie siedem tygodni przed śmiercią. Nigdy wcześniej nie były one publikowane. A zostały wyjęte z bardzo osobistej rozmowy, z której wiele wątków nie pojawiło się w książce. Oddają one unikalny, choć niełatwy klimat ostatniego spotkania z księdzem Piotrem…

I tak oto 2 czerwca 2021 r., w rocznicę święceń kapłańskich ks. Piotra Pawlukiewicza, oddajemy w Wasze ręce pięciopłytowy album o ks. Piotrze Pawlukiewiczu, dla ks. Piotra i bardzo w jego stylu muzycznym. Jesteśmy przekonani, że bohater tej publikacji ogromnie by się z niej cieszył, nawet jeśli (podobnie jak podczas wywiadu do książki) wciąż powtarzałby: „Pawlukiewicz… To nic ciekawego… Nie ma o czym gadać”.

Renata Czerwicka, autorka książki oraz redaktor prowadząca projekt audiobooka, tak opisała poszukiwania odtwórcy roli ks. Piotra Pawlukiewicza:

„Po przesłuchaniu ponad 120 nagrań aktorów i lektorów skapitulowałam… Okazało się, że prawie nie ma szans znaleźć głosu, który byłby idealnie podobny do głosu ks. Piotra… I wtedy nastąpił przełom. Po konsultacji z Małgorzatą Kożuchowską, która w wywiadzie wciela się w prowadzącą wywiad, zupełnie porzuciłam zamiar znalezienia „identycznego” głosu, a postawiłam na doświadczenie aktorskie. Doszłam do wniosku, że nie da się powtórzyć głosu ks. Piotra, a każda taka próba skazana jest na porażkę, bo zawsze coś będzie nie tak, bo pamięć tego, jak głosił, jest niezmiennie żywa. Ten audiobook musi być jednak nową, osobną interpretacją tekstu, a nie próbą identycznego odtworzenia tamtego wywiadu, bo to się nie uda… Potrzebowaliśmy świetnych aktorów, a nie kogoś, kto będzie tylko naśladował.

Tak, dzięki Małgosi trafiłam na Dariusza Odiję.

To, co ten duet pokazał na nagraniu to jest prawdziwe mistrzostwo! Znam tę książkę prawie na pamięć, a nie byłam w stanie powstrzymać i wzruszenia i śmiechu w wielu miejscach. Fantastyczna gra, fantastyczna interpretacja, świetna relacja między aktorami. Trudno to opowiedzieć, tego trzeba posłuchać…”.

Fot. Dorota Czoch dla RTCK

Share on twitter
Share on facebook