UWAGA! Od jutra w Kurowie zamknięty jeden pas ruchu. Będzie wahadło

UWAGA! Od jutra w Kurowie zamknięty jeden pas ruchu. Będzie wahadło

Jutro – 8 czerwca 2021 r. o godz.9.30. na drodze krajowej nr 75 w Kurowie zostanie zamknięty pas ruchu w kierunku Krakowa. Ruch poprowadzony będzie wahadłowo. Tymczasowe zwężenie dostępnej dla kierowców drogi związane jest z budową najazdu na nowy most. Utrudnienie potrwa 7 dni.

Jak informowaliśmy – nową przeprawą będzie można przejechać w październiku.

Symboliczne wbicie łopaty i jednocześnie oficjalne rozpoczęcie budowy mostu w Kurowie odbyło się 26 lipca 2019 roku. Wykonawca zadania, czyli polsko-węgierskie konsorcjum firm Banimex ma 25 miesięcy na realizację inwestycji od momentu podpisania umowy (10 czerwca 2019). W termin nie wliczał się okres zimowy tj. od 15 grudnia do 15 marca.

Planowano, że nową przeprawą przejedziemy w kwietniu 2022 roku, jednak zima w 2019/2020 roku okazała się na tyle ,,lekka”, że nie było potrzeby korzystania z przysługującej przerwy. Prace trwały całą dobę, a budowlańców można było zobaczyć nawet nocy. W październiku ruch ze starego mostu zostanie przeniesiony na nowy, jednak roboty potrwają jeszcze do 2022 roku.

Most, którym obecnie się poruszamy, został wybudowany w 1943 roku, ma długość 407,6 m. Szerokość stanowi zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia – 6 m. Ale nie tylko to, że jest zbyt wąski stanowiło motywację, do jego przebudowy. Również stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, zatem jak przekonuje Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, decyzja o budowie nowego obiektu była koniecznością.

Jak informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nowy obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 metrów. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szerokość – 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu.

W ramach inwestycji na odcinku 2 kilometrów zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację, możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

– Oprócz budowy nowego mostu rozbudowana zostanie DK75 do klasy GP. Przewidziano także: przebudowę skrzyżowania DK75 z drogą gminną w Kurowie, parkingu z miejscem ważenia pojazdów, budowę ciągów pieszo-rowerowych, rozbiórkę istniejącego mostu przez rzekę Dunajec, adaptację przyczółka istniejącego mostu na punkt widokowy, wykonanie oświetlenia drogi oraz pełnej rekultywacji terenu zajętego pod zaplecze i plac budowy – wylicza Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA.