Sukces małopolskich pasjonatów kosmicznych technologii. W tym teamie jest chłopak z Nowego Sącza!

Sukces małopolskich pasjonatów kosmicznych technologii. W tym teamie jest chłopak z Nowego Sącza!

Księżycowy sukces teamu  SpaceTeam AGH działającego pod szyldem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH! Grupa pasjonatów kosmicznych technologii wywalczyła złoto w II etapie konkursu Over Dusty Moon Challenge organizowanego przez Colorado School of Mines w USA. W zwycięskim zespole pracował między innymi chłopak z Nowego Sącza – Wojciech Ryniewicz.

Zespół Space Team AGH okazał się najlepszy spośród drużyn z całego świata. Konkursowe wyzwanie polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu konstrukcji, która umożliwi przetransportowanie symulantu księżycowego regolitu na określoną odległość i wysokość. Sędziowie oceniali konstrukcję przede wszystkim pod kątem możliwości działania urządzenia na księżycu. Ogromną rolę odgrywała więc masa i wydajność przenośnika. Zespół SpaceTeamAGH pod okiem prof. Piotra Kulinowskiego stworzył przenośnik żerdziowo-kubełkowy, który na konkursie przetransportował ponad 50 kg materiału, a ważył nieco ponad 60 kg.

W zeszłym roku jako koło stawialiśmy pierwsze kroki i ogromnym zaskoczeniem była dla nas informacja, że dostaliśmy się do kolejnego etapu konkursu “Over the Dusty Moon Challenge 2022” . Zadanie było jedno – zaprojektować oraz zbudować system transportowy do przenoszenia regolitu na Księżycu. Długo pracowaliśmy nad naszą konstrukcją, ciągle testując i udoskonalając jej poszczególne elementy. W laboratorium spędziliśmy niezliczoną ilość godzin, w pewnym momencie sami straciliśmy rachubę. Ale opłacało się! Możliwość wyjazdu do USA była naszą pierwszą okazją, żeby zaprezentować się na arenie międzynarodowej. Przez dwa dni, wszystkie zakwalifikowane zespoły prezentowały swoje urządzenia, które musiały przejść fazę testów. Aby wygrać konkurs, urządzenie w ciągu jednej godziny musiało przewieźć 100 kg materiału, na odległość 5 m i wysokość 3 m. Nasz przenośnik TELRECON to zrobił! „- wspominali po pierwszym etapie zwycięzcy rywalizacji.

Stworzenie konstrukcji było sporym wyzwaniem ze względu na warunki panujące na Księżycu – brak atmosfery, 6 – krotnie niższą grawitację niż na Ziemi i bardzo niskie temperatury oraz ze względu na charakter regolitu –  pył księżycowy jest bardzo drobny, ostry i w księżycowych warunkach cężko jest się go pozbyć.

Co wynika ze zwycięstwa, prócz dumy z sukcesu i międzynarodowego uznania? Jest możliwe, że urządzenie zaprojektowane i wykonane przez Polaków faktycznie poleci w kosmos

SpaceTeam AGH  to studenckie koło naukowe założone przez Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej. Skupia studentów pasjonujących się zasobami i technologiami kosmicznymi.  Wojciech Ryniewicz jest inżynierem automatyki i robotyki. Interesuje się automatyzacją procesów, w szczególności programowaniem sterowników PLC oraz systemami SCADA. W projekcie Over The Dusty Moon Challenge pełnił funkcję automatyka.

zdjęcia: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – WIMiR AGH

Czytaj też:

klik

Portal press.pl o wyjątkowości i wadze filmu „Tempo. Zwykła historia niezwykłej gazety”

Reklama