Korzenna, Łabowa, Krynica, Łącko: łyknij wiedzy z Cogiteonu!

Na początku lutego w podróż po Małopolsce wyruszyła pierwsza interaktywna wystawa centrum nauki Cogiteon z Krakowa. Ekspozycja o powietrzu kilka dni temu dotarła na Sądecczyznę. W maju naczepa odwiedza sześć miejscowości naszego regionu.  Była już w Nowym i Starym Sączu. Gdzie jeszcze dotrze?

Ekspozycja Cogiteonu jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dociera do poszczególnych gmin w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25-30 osób. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, jest też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które pomagają w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych. Aby przekonać się jak działa powietrzna technologia, poczuć prędkość wiatru lub zbudować cząsteczki chemiczne trzeba się trochę nagimnastykować i ruszyć głową.

To centrum nauki w miniaturze. Takie nasze laboratorium doświadczeń, nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas – podkreśla Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Naukowiej” to projekt rozpisany do połowy 2022 roku, kiedy to w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Sercem obiektu będzie wystawa stała o człowieku, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych.

Opowieść o powietrzu będzie dostępna bezpłatnie dla publiczności pierwszego dnia wizyty w każdej miejscowości w godzinach 16:00 – 17:30. Do godziny 15:00 ekspozycję zwiedzać będą uczniowie w ramach zorganizowanych pokazów.

A oto harmonogram:

Korzenna, 13-14 maja – Zabytkowy Dwór i Park
Łabowa, 16-17 maja – Gminny Ośrodek Kultury
Krynica-Zdrój, 20-21 maja – Bulwar Dietla, obok Fontanny Multimedialnej
Łącko, 23-24 maja – parking przy Hali Widowiskowo-Sportowej

Inne dzieci się poddały. On walczy o życie dzięki ,,aniołkom stróżom”

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.