Koniec marzeń o Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. Impreza na sześć lat przenosi się do Karpacza

Po 28. latach Forum Ekonomiczne wyprowadziło się na kilka lat do Karpacza. Właśnie została podpisana deklaracja o współpracy między organizatorem, a tamtejszym samorządem. Ostatnie rozmowy dotyczące organizacji Forum w Krynicy-Zdroju odbyły się wczoraj i zakończyły się fiaskiem. Głównym powodem był brak porozumienia co do powierzchni możliwej do wykorzystania. 

– Instytut absolutnie uważa, że to są zbyt małe powierzchnie, a Krynica, że wystarczające, ja jestem mediatorem – mówił początkiem lutego w rozmowie z RTK Marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Wówczas zapewniał, iż robi wszystko, aby impreza została w sądeckim uzdrowisku.

Jego zdaniem Krynica-Zdrój jest doskonałym miejscem na tego typu wydarzenia. Marszałek podkreślał, iż w wielu miejscach na świecie takie imprezy odbywają się w oparciu o technikę tzw. ,,pawilonową”.

– Układ pawilonowy można modelować w zależności od rozwoju wydarzenia, można rozbudowywać, ale do tego trzeba mieć większą powierzchnię i z tym jest kłopot – dodał Kozłowski.

Już zeszłoroczne, 29. Forum Ekonomiczne, odbyło się w Karpaczu. Oficjalnym powodem były obostrzenia związane z pandemią. Na początku września, kiedy zwykle odbywa się impreza, Krynica, jak i cała Sądecczyzna, znajdowała się w czerwonej strefie, z zakazem organizowania masowych spotkań. Organizator- Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, zdecydował więc o ulokowaniu imprezy na Dolnym Śląsku.

Dziś we Wrocławiu została uroczyście podpisana deklaracja o współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez najbliższe sześć lat. Deklarację podpisali przedstawiciele: konsorcjum, w skład którego wchodzą samorządy województwa Dolnośląskiego, miasta Wrocław i miasta Karpacz, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Hotel Gołębiewski w Karpaczu oraz Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich – organizatora Forum.

– Zmiana lokalizacji Forum Ekonomicznego po 30 latach jego rozwoju jest dla nas olbrzymim wyzwaniem organizacyjnym i wizerunkowym. Mimo to jesteśmy dużymi optymistami, bo wygląda na to, że współpraca z dolnośląskimi samorządami będzie bardzo dobra. Za co jesteśmy wdzięczni. Wiadomo też, że infrastruktura konferencyjna w Karpaczu jest wystarczająca dla tak dużej imprezy. Tak więc są spełnione wszystkie najważniejsze czynniki decydujące o powodzeniu Forum i utrzymaniu jego wiodącej pozycji wśród kongresów gospodarczych – komentował podczas podpisania deklaracji Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i twórca Forum Ekonomicznego.

Jak czytamy w oświadczeniu organizatorów, zmiana lokalizacji była niezbędna, bo nie udało się osiągnąć porozumienia z władzami Krynicy. Proponowane rozwiązania organizacyjne i coraz to nowe lokalizacje tymczasowych obiektów stwarzały zbyt duże ryzyko logistyczne, administracyjne oraz w obszarze bezpieczeństwa. Dodatkowo, jak zaznaczają przedstawiciele Instytutu,  rozproszenie obiektów w Krynicy to ryzyko zmiany wyjątkowego charakteru wydarzenia.

Instytut zapewnia, że przez wzgląd na długoletnią współpracę z uzdrowiskiem, starał się o podtrzymanie partnerstwa.

,,Nawet po zakończeniu okresu przyjmowania ofert na współpracę przy organizacji Forum, Instytut rozpatrywał kolejne propozycje składane przez województwo Małopolskie. Komisja przetargowa powołana przez Radę Programową Forum Ekonomicznego specjalnie zebrała się w środę (3 luty) by przeanalizować ostatnią z tych ofert. Niestety władze uzdrowiska Krynica-Zdrój nie były skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem” – czytamy w oświadczeniu.

Instytut Studiów Wschodnich podziękował Witoldowi Kozłowskiemu marszałkowi Województwa Małopolskiego, który wierząc w szczególną wartość wydarzenia do końca walczył o utrzymanie jego lokalizacji w Krynicy.

,,Instytut Studiów Wschodnich jest wdzięczny wszystkim, którzy przez ostatnie dziesiątki lat współpracowali przy organizacji Forum w Krynicy i zaprasza do Karpacza” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Dolny Śląsk świętuje

– To ważny dzień dla Karpacza. Miasto stanie się gospodarzem prestiżowego wydarzenia o trzydziestoletniej historii, miejscem debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki  i mediów z całego świata. Oprócz wartości wizerunkowej i medialnej organizacja Forum Ekonomicznego przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego. Od wielu lat Karpacz jest miastem najdynamiczniej rozwijającym przedsiębiorczość w Polsce, a takie wydarzenie z pewnością ugruntuje naszą pozycję. Cieszę się, że efekty finansowe tego przedsięwzięcia będą odczuwalne przede wszystkim przez gestorów branży turystycznej, którzy potrzebują teraz szczególnego wparcia i impulsu do dalszego działania – podkreślał podczas podpisania deklaracji o współpracy Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

W kongresie rokrocznie brali udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, kultury, międzynarodowi politycy, prezydenci i premierzy państw europejskich, ministrowie czy członkowie Komisji Europejskiej. Łącznie wydarzenie gościło uczestników z ponad 60 krajów.

– Cieszę się, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego inicjuje proces przenosin Forum Ekonomicznego z Krynicy do Karpacza. Wiemy, jak wyjątkowe jest to wydarzenie – nie tylko dla Dolnego Śląska i Wrocławia, które z pewnością zyskają na organizacji Forum – ale też dla Polski i jej międzynarodowej pozycji. Relacje, które udaje się budować uczestnikom Forum Ekonomicznego, zostają potem na lata i wierzę, że nowa lokalizacja – Karpacz – tylko wzmocni ten tak ważny trend  – mówił  Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Wcześniejsze publikacje związane z tym tematem poniżej.

Po 28 latach Forum Ekonomiczne opuszcza Krynicę-Zdrój. Oferta miasta została odrzucona

 

„Kością niezgody – krynicki deptak”. Spółka uzdrowiskowa i burmistrz tłumaczą fiasko negocjacji z organizatorami Forum Ekonomicznego

 

Źródło: Instytut Studiów Wschodnich/UMWD Dolny Śląsk
Forum Ekonomiczne. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.