„Kością niezgody – krynicki deptak”. Spółka uzdrowiskowa i burmistrz tłumaczą fiasko negocjacji z organizatorami Forum Ekonomicznego

„Kością niezgody – krynicki deptak”. Spółka uzdrowiskowa i burmistrz tłumaczą fiasko negocjacji z organizatorami Forum Ekonomicznego

Jak informowaliśmy w minioną środę – po blisko 30 latach międzynarodowe Forum Ekonomiczne, największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu wyprowadza się z Krynicy – Zdroju. Oferty dotyczące lokalizacji wydarzeń odbywających się w ramach forum przestawiło organizatorom Województwo Dolnośląskie z miastem Karpacz, Wrocławiem i dwoma innymi podmiotami, Województwo Małopolskie z Krynicą Zdrój, Województwo Wielkopolskie z Poznaniem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Województwo Zachodniopomorskie z Pobierowem. Komisja przetargowa po ich analizie zdecydowała, że wyłączność na dalsze negocjacje otrzymuje konsorcjum podmiotów na którego czele stoi Województwo Dolnośląskie. Dziś do naszej redakcji dotarło oświadczenie w tej sprawie wydane przez zarząd Uzdrowiska Krynica – Żegiestów. Czytamy w nim, że „kością niezgody” w rozmowach o ewentrualnym pozostaniu imprezy w Krynicy stała się płyta główna krynickiego deptaka.

To ona bowiem, oraz przestrzeń  wokół niej stanowiły dotychczas serce Forum i główną siłę oferty Krynicy” – czytamy w oświadczeniu.

Problemem okazał się planowany w 2021 roku remont deptaka, na kóry już zabezpieczone zostały fundusze i związana z perspektywą tej inwestycji konieczność znalezienia formuły przeprowadzenia forum w przyszłym roku.

„Mimo formułowanych przez naszą Spółkę  propozycji w tym zakresie, nie udało się uzyskać jednoznacznej zgody Burmistrza na powrót infrastruktury Forum na deptak po jego remoncie, począwszy od 2022 roku. Zgoda taka była, wedle naszej wiedzy, warunkiem minimalnym ze strony organizatorów Forum do dalszych uzgodnień. Stało się tak, mimo wskazywania przez nas na możliwe do zastosowania,  prawne i techniczne instrumenty zabezpieczające interesy Miasta Krynica”  – pisze w imieniu zarządu Wiesław Pióro, prezes spółki uzdrowiskowej podkreślając, że  Uzdrowisko Krynica – Żegiestów było „żywotnie zainteresowane kontynuowaniem współpracy i  powodzeniem negocjacji prowadzonych przez  Burmistrza Krynicy z Instytutem Studiów Wschodnich”, a przygotowana przez burmistrza Krynicy oferta w zakresie infrastruktury forum powstała w pełnej współpracy ze spółką.

Do ostatniej chwili aktywnie uczestniczyliśmy w rozmowach obu stron, szukaliśmy nowych rozwiązań i szans na kompromis.  W tym celu wychodziliśmy z kilkoma  inicjatywami. Gotowi byliśmy własnym kosztem przygotować dodatkowe powierzchnie konferencyjne już na potrzeby najbliższej  edycji Forum. Wskazywaliśmy alternatywne miejsca dla tymczasowego  posadowienia infrastruktury Forum, nie kolidujące z planami i interesem Miasta. Dałoby to szansę zastąpienia wskazanych w ofercie, a niemożliwych do akceptacji przez organizatorów części lokalizacji namiotów na zboczu Góry Parkowej.  Byliśmy skłonni zobowiązać się do przygotowania we własnym zakresie kolejnych sal i miejsc konferencyjnych w perspektywie kolejnych lat” – wylicza prezes nadmieniając, że wraz z przeniesieniem Forum Ekonomicznego, Krynica Zdrój traci też inną ważną imprezę jaką jest Festiwal Biegowy, który był okazją do promocji uzdrowiska poz Jaworzyną.

Stanowisko w sprawie przeprowadzki Forum Ekonomicznego zabrał  też burmistrz Krynicy – Zdroju Piotr Ryba.
Zaproponowane przez Krynicę-Zdrój w ofercie zlokalizowanie tymczasowych obiektów Forum (namiotów) było optymalne i łączyło oczekiwania Instytutu, co do wielkości powierzchni konferencyjnej jak również oddalenia od siebie poszczególnych obiektów.
(…) Ostatecznie do dyspozycji Instytutu pozostało ponad 13 tys. m 2 powierzchni przy zgłaszanym zapotrzebowaniu na poziomie 10 tys. m 2 oraz Sali plenarnej na 1500 osób. (…) Podczas wieloletnich rozmów na ten temat Instytut formułował oczekiwania oddania całego terenu Deptaka, w celu zabudowy namiotowej w kształcie jak pamiętacie Państwo z ostatnich lat, a nawet postulował możliwość budowy kolejnych takich obiektów.(…) Przeważającym argumentem przemawiającym za kształtem oferty, jaką złożyliśmy jest planowana na 2021 r. rewitalizacja Płyty Głównej Deptaka, czyli powierzchni zajmowanej do tej pory przez namioty Forum.
Jest to największa i najdroższa inwestycja w ramach projektu Kurort Krynica. W wyniku przetargu ustalono jej wartość na 15 milionów złotych, z czego prawie 11 milionów pochodzi z dofinansowania zewnętrznego. Budowa miasteczka namiotowego Forum w obrębie prowadzonych prac budowlanych, w tym głębokich wykopów, byłaby niemożliwa do pogodzenia” – pisze burmistrz.

Fot. Krystian Maj / KPRM

Po 28 latach Forum Ekonomiczne opuszcza Krynicę-Zdrój. Oferta miasta została odrzucona

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama