Po 28 latach Forum Ekonomiczne opuszcza Krynicę-Zdrój. Oferta miasta została odrzucona

Po 28 latach Forum Ekonomiczne opuszcza Krynicę-Zdrój. Oferta miasta została odrzucona

Po blisko 30 latach międzynarodowe Forum Ekonomiczne znika z krynickiego kalendarza wydarzeń na zawsze. Wszystko na to wskazuje, że największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu przeniesie się do Województwa Dolnośląskiego. Oferta Krynicy-Zdroju została odrzucona. 

Oficjalną przyczyną przeniesienia Forum Ekonomicznego w tym roku do Karpacza były obostrzenia związane z pandemią. Na początku września, kiedy zwykle odbywa się impreza, Krynica, jak i cała Sądecczyzna, znajdowała się w czerwonej strefie, z zakazem organizowania masowych spotkań. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator forum, zdecydowała więc o ulokowaniu imprezy na Dolnym Śląsku.

Dzisiaj, zanim dotarł do naszej redakcji oficjalny komunikat dotyczący przyszłości forum, burmistrz uzdrowiska Piotr Ryba w rozmowie z nami stwierdził, że nie ma na ten temat żadnych oficjalnych informacji. Potwierdził tylko, że między organizatorem, a samorządem województwa małopolskiego trwa wymiana korespondencji w tej sprawie.

– Żadne decyzje nie zapadły. Nie mam co komentować – mówił Ryba.

Burmistrz Karpacza z kolei potwierdził, że otrzymał od organizatora Forum Ekonomicznego zapytanie ofertowe i miasto wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego złożyło swoją propozycję.

– Mam ogromny sentyment do tego wydarzenia, jak i do miejsca, w którym ono do tej pory się odbywało. Magia krynickiego deptaka jest duża. Niemniej w tym roku udowodniliśmy, że potrafimy zrobić Krynicę nie w Krynicy, stąd pewnie zainteresowanie organizatorów Karpaczem. Forum Ekonomiczne to ugruntowana marka i chętnie widzielibyśmy to wydarzenie znów u siebie. Nie my jednak o tym decydujemy a Rada Programowa Forum, która teraz stoi pewnie przed trudną decyzją – podsumował Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

Późnym popołudniem do naszej redakcji dotarła oficjalna informacja z Instytutu Studiów Wschodnich, iż po 28 latach najważniejszy polski kongres gospodarczy – Forum Ekonomiczne – opuszcza Krynicę Zdrój. Trwa przetarg, który ma wyłonić nowych partnerów i nową lokalizację Kongresu. Forum od 1992 roku odbywało się w Krynicy-Zdrój. W tym roku wygasła umowa o współpracy podpisana przez organizatorów Forum z Województwem Małopolskim i sądeckim uzdrowiskiem.

W związku z tym Instytut Studiów Wschodnich wystąpił z zapytaniem ofertowym do czterech województw: wielkopolskiego (Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie), dolnośląskiego (Karpacz), małopolskiego (Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Krynica Zdrój) oraz zachodniopomorskiego (Pobierów). Organizatorzy sprawdzali na na jakich warunkach ww. partnerzy gotowi byliby do współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego w przyszłości.

Swoje oferty przestawiło Województwo Dolnośląskie z miastem Karpacz, Wrocławiem i dwoma innymi podmiotami, Województwo Małopolskie z Krynicą Zdrój, Województwo Wielkopolskie z Poznaniem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz Województwo Zachodniopomorskie z Pobierowem.

Jak przekazują organizatorzy forum, komisja przetargowa po przeanalizowaniu ofert zdecydowała, że do dnia 25 stycznia wyłączność na dalsze negocjacje otrzymuje w pierwszej kolejności konsorcjum podmiotów na którego czele stoi Województwo Dolnośląskie.

,,W przypadku niepowodzenia negocjacji z Województwem Dolnośląskim Instytut Studiów Wschodnich deklaruje gotowość do prowadzenia negocjacji z Wielkopolską, Poznaniem i MTP, które zgłosiły bardzo atrakcyjną i profesjonalną ofertę. Niestety komisja przetargowa uznała, że z powodu niespełnienia przedstawionych przez organizatora Forum Ekonomicznego oczekiwań związanych z zapewnieniem przez partnerów odpowiedniej infrastruktury konferencyjnej oferty województwa Małopolskiego z Krynicą i Województwa Zachodniopomorskiego z Pobierowem zostały odrzucone” – czytamy w komunikacie przesłanym przez Pawła Jabłońskiego z Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora forum.

Współpraca: Katarzyna Gajdosz-Krzak
Fot. Forum Ekonomiczne 

 

Share on twitter
Share on facebook