Konferencja z okazji Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 [FILM]

Konferencja z okazji Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 [FILM]

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” zorganizowała we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych konferencję Sądecki Dzień Mózgu 2024. Głównym tematem były choroby neurologiczne, a zwłaszcza demencja, która jest bardzo powszechnym problemem na całym świecie. 

Obecnie choroby o podłożu neurologicznym, stanowią duże wyzwanie na całym świecie. Więcej niż jedna, na trzy osoby, będzie lub jest chora na schorzenie neurologiczne. Wśród tych chorób jest demencja i spotkaliśmy się po to, aby zastanowić się co możemy zrobić, aby pomóc zarówno osobom zmagającym się z demencją, jak i opiekunom, którzy na co dzień z takimi osobami pracują – wyjaśniła ekspertka Joanna Tokarska

Radzenie sobie z chorobą, próba zatrzymania jej rozwoju może zacząć się od prostych rzeczy, a takimi są na przykład spacery. Mogą one mieć pozytywny wpływ na osoby z demencją i jak zaznaczono podczas konferencji, jest to niezwykle ważne. 

Aktywność fizyczna jest podstawą w chorobie, jaką jest demencja. Chciałyśmy przekazać, że opóźnia ona proces demencji przez jakąkolwiek aktywizację, czyli rucha na co dzień. Na przykład spacer. Nie musi to być jakaś trudna, skomplikowana czynność, a może ułatwić funkcjonowanie w życiu codziennym – dodała fizjoterapeutka Marta Grzegorczyk.

Wśród uczestników konferencji byli między innymi opiekunowie osób cierpiących na demencję i dla nich przygotowano specjalny panel warsztatów. Mogli zapoznać się ze specjalnymi technikami bardzo prostej aktywności fizycznej, która może ułatwić zmaganie się ich bliskich z tą chorobą, na którą cierpi coraz więcej osób.

Podsumowanie konferencji można obejrzeć na poniższym filmie:

Film: Michał Śmierciak

Czytaj także: Obrady okrągłego stołu w Piwnicznej-Zdroju [FILM]

Reklama