Kolejny sukces. Jasiek Gurba ze Starego Sącza pokonał mityczną ścianę El Capitan (zdjęcia)

Kolejny sukces. Jasiek Gurba ze Starego Sącza pokonał mityczną ścianę El Capitan (zdjęcia)

jasiek gurba, stary sącz, wspinaczka

Pasjonat górskiej wspinaczki Jasiek Gurba nie zwalnia tempa. Tym razem wybrał się do Californii, aby stawić czoła mitycznej ścianie El Capitan. Szczyt został zdobyty po sześćdziesięciu godzinach walki.

O Jaśku Gurbie pisaliśmy ostatnio przy okazji sierpniowej wyprawy w Tatry, gdzie w obecności Damiana Gronia i swojego taty skutecznie zmierzył się z jedną z najtrudniejszych tras – „Egzorcystą”. Można o tym przeczytać TUTAJ.

Jasiek Gurba ze Starego Sącza to zawodnik, który ma w swoim dorobku liczne osiągnięcia. Wywalczył tytuł Mistrza Polski, ma na koncie złote medale Pucharu Świata, półfinał Mistrzostw Świata oraz brąz w Pucharze Europy. Na październikową misję w Californii wybrał się wraz z Patrykiem Kuncem oraz Maciejem Książczykiem. Tata zawodnika nie ukrywa swojej dumy.

– W zespole z Patrykiem i Maćkiem pokonali liczącą 1000 metrów ścianę El Capitan. Po 60 godzinach zameldowali się na szczycie, przechodząc klasycznie drogę Freerider o trudnościach 5.13a. Jest to jedno z najszybszych polskich przejść tej drogi – mówi Jerzy Gurba.

Patryk Kunc, który towarzyszył starosądeczaninowi podkreśla, że zdobycie szczytu było bardzo wymagające. W swojej relacji zauważa pojawiające się zmęczenie, ale i konieczność zachowania chłodnej głowy w kluczowych momentach.

– Pierwszego dnia przeszliśmy 16 wyciągów i doszliśmy do „Alcove”. Tego dnia wszystkie wyciągi padły w pierwszej próbie. Nazajutrz byliśmy zmęczeni, ale to nie przeszkodziło. Doszliśmy pod „Bulder Problem” i Jasiek rozprawił się z nim w drugiej próbie. Potem doszliśmy do „The Block” i mieliśmy odpoczynek. Trzeciego dnia po 60 godzinach udało nam się wejść na El Capitan – relacjonuje Patryk Kunc.

Poniżej zdjęcia z wyprawy na mityczną ścianę.

Fot: Jasiek Gurba / Patryk Kunc

Czytaj także: Krynicka Grupa GOPR obchodziła jubileusz 70 – lecia (zdjęcia)

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama