Kolejne zaostrzenie obostrzeń w związku z pandemią. To ostatni krok przed narodową kwarantanną

Od soboty obowiązywać będą nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa i zwiększającą się liczbą zakażeń. Nauka zdalna zostaje przedłużona i rozszerzona na młodsze klasy. Znów zamknięte będą placówki kultury i większość sklepów w galeriach handlowych. O decyzjach tych poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedziano, to ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Od poniedziałku (9 listopada) nauka zdalna dotyczyć będzie także klas 1-3 szkół podstawowych. Zarówno w tych, jak i w starszych klasach oraz w szkołach ponadpodstawowych czas nauki w tym trybie zostaje przedłużony do 29 listopada.

Jak zaznaczył premier Morawiecki, każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej. Ponadto dzieciom pracowników służb medycznych i służb mundurowych ma zostać zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Od soboty (7 listopada) ponownie zamknięte będą placówki kultury, czyli teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, czy ogniska muzyczne. Hotele dostępne będą tylko do osób przebywających w podróży służbowej.

Znów ograniczone będzie funkcjonowanie galerii handlowych. Otwarte pozostaną tylko punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt i prasą.

W sklepach o powierzchni do 100 m2 przebywać będzie mogła 1 os/10 m2, a w tych powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2.

Dla kościołów ustalono limit 1 os/15m2.

Do tego dnia przedłużono również czas obowiązywania aktualnych obostrzeń, jak 50% zajętych miejsc siedzących lub 30% wszystkich w transporcie publicznym, zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 5 osób, a także organizowania spotkań i imprez, zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych przy zachowaniu możliwości funkcjonowania w zakresie dowozu lub zakupów ,,na wynos”, zawieszenie działalności sanatoriów, basenów, aquaparków, siłowni, czy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna.

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Nowe restrykcje potrwają przynajmniej do 29 listopada.

– To jest czas, żeby włączać hamulec awaryjny – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Apelował także do ozdrowieńców, aby zaczęli zgłaszać się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ ich osocze jest często dużą szansą dla chorujących.

grafiki – Kancelaria Premiera (Twitter) 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.