Koalicja z kulturą: setka dyplomów trafiła w ręce małych artystów

Koalicja z kulturą: setka dyplomów trafiła w ręce małych artystów

W Andrzejkowy wieczór restaurację Panorama w Nowym Sączu wypełniały uśmiechnięte dziecięce buzie. Tłum młodych artystów i ich rodziców przybył, aby poznać wyniki trzech konkursów wpisanych w „Koalicję z kulturą”. Na uroczystym podsumowaniu i rozdaniu nagród nie zabrakło uczestników z Nowego Sącza, Nawojowej, Muszyny, Bobowej i Kamionki.

W ramach projektu zrealizowane zostały konkursy plastyczne: “Wakacyjne wspomnienia” i “Kolory jesieni” oraz konkurs muzyczny “Z patriotyczną nutą”. Chętnych do uczestnictwa w rywalizacji nie brakowało. W sumie wpłynęło 218 prac, z czego 167 dopuszczono do oceny. Niestety, pozostałe nie spełniały warunków np. poprzez brak zgody rodziców, czy niesamodzielne wykonanie.

Wszyscy narzekają, że dzieci w tej chwili są bardzo znerwicowane, siedzą non stop przy komputerze, telewizorze. Wpadliśmy na pomysł, by jakoś zachęcić je, aby odeszły od komputerów, coś namalowały, narysowały, zaśpiewały – mówił Jacek Żelasko, dyrektor projektu.

Zachęcać nie trzeba było długo, bo nagrody stanowiły wspaniałą motywację. Na zwycięzców czekały tablety marki Lenovo z wbudowanym modemem LTE oraz szereg innych nagród. Uhonorowano także klasy, które nadesłały największą ilość zgłoszeń.

Największą popularnością cieszyły się konkursy plastyczne, które polegały na przygotowaniu prac dowolną techniką. Natomiast w konkursie „Z patriotyczną nutą” trzeba było wykonać dowolny utwór muzyczny, piosenkę, utwór na instrumencie muzycznym, przesłać nam jego nagranie i walczyć o głosy. Można je było zbierać na dwa sposoby: jury oceniało prace, a równolegle trwało głosowanie internautów – wyjaśnia dyrektor projektu.

Siedem osób, których prace zdobyły pierwsze miejsca, wróciło w czwartek do domów z tabletami. Organizatorzy ufają, że dzięki takim nagrodom młodzi twórcy będą mogli w przyszłości w łatwy sposób rejestrować swoje działania artystyczne i dzielić się nimi z innymi.  Zwycięzcami w trzech konkursach w kategoriach szkół podstawowych oraz szkół średnich okazali się: Paulina Boczarska, Kinga Nowak, Emilia Adamek, Gabriela Żak, Jakub Cieśla, Weronika Wysowska i Karolina Sekuła.

Przyznano także liczne wyróżnienia, w tym dla 5-letniej Zuzi Pasionek, czyli najmłodszej uczestniczki konkursu.

Zajęłam pierwsze miejsce w konkursie „Wakacyjne wspomnienia” i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Namalowałam zachód słońca nad morzem, gdzie byłam na wakacjach. Swoją pracę wykonałam farbami akrylowymi – zdradza Kinga Nowak z Bobowej. Informację o konkursie znalazła na portalu społecznościowym i postanowiła spróbować swoich sił. Dziewczyna przyznaje, że bardzo lubi malować i robi to odkąd pamięta – To jest moja pasja i zamierzam iść dalej w tym kierunku.

Paulina Boczarska wzięła udział w tym samym konkursie i zwyciężyła w kategorii szkół podstawowych. O projekcie dowiedziała się w szkole od swojej nauczycielki plastyki i podjęła wyzwanie jako jedyna w klasie. – Namalowałam żaglówkę na tle zachodzącego słońca i było warto – mówi zachwycona nagrodą Paulina.

O konkursie dowiedziałyśmy się od naszej nauczycielki historii. Na początku nie byłyśmy zbyt chętne do śpiewania, bałyśmy się, że może nam to nie wypalić, ale pani nas bardzo zmotywowała i pchnęła do przodu – wspomina Weronika Wysowska, która wraz ze swoją koleżanka Karoliną Sekułą zajęła pierwsze miejsce w konkursie muzycznym „Z patriotyczną nutą” w kategorii szkół średnich. – Ćwiczyłyśmy bardzo dużo… dużo czasu, pracy, poświęcenia, ale udało się – mówi Weronika, która śpiewa odkąd pamięta, a na gitarze gra od 4 lat. – Takie uroczyste rozdanie nagród to fajne docenienie, motywujące do udziału w kolejnych konkursach.

Wybrałyśmy piosenkę „Miejcie nadzieję”. Ma ona ogromny przekaz i bardzo nas ujęła – wyjaśnia Karolina, która śpiewa od zawsze i od siedmiu lat gra na gitarze. Dziewczyna ukończyła też pierwszy stopień szkoły muzycznej. – Myślę, że warto realizować swoje marzenia i dążyć do celu, bo to naprawdę jest takie niesamowite – dodaje uczennica I klasy liceum.

Projekt “Koalicja z kulturą” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Myślę, że w przyszłym roku też się nam uda zorganizować podobny, albo jeszcze lepszy konkurs. Cieszy fakt, że w konkursie uczestniczyły nie tylko dzieci z Nowego Sącza, ale jak wiemy także z Muszyny, Nawojowej, Kamionki, Bobowej, Łososiny, Grybowa, Gorlic i innych okolicznych miejscowości – podsumowuje Jacek Żelasko.

Pełną listę zwycięzców i wyróżnionych znaleźć można na stronie projektu Koalicja z kulturą.

Share on twitter
Share on facebook