KN, KNS, KLI, KGR: Pilnie potrzebni lekarze, pielęgniarki, księgowi i budowlańcy. Za dużo ekonomistów i urzędników…

KN, KNS, KLI, KGR: Pilnie potrzebni lekarze, pielęgniarki, księgowi i budowlańcy. Za dużo ekonomistów i urzędników…

W każdym z powiatów naszego regionu brakuje lekarzy, pielęgniarek, księgowych i pracowników budowlanych. Jest za to za dużo ekonomistów i urzędników. Są już wyniki corocznego badania „barometr zawodów” które stanowi wskazówkę gdzie w regionie można najszybciej znaleźć pracę w swoim zawodzie, jaką wybrać szkołę, albo w jakim kierunku przekwalifikować się.

Najnowszy barometr zawodów pokazuje wpływ pandemii na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych (w których najłatwiej znaleźć pracę), jest mniejsza niż przed rokiem. Sytuacja w powiatach jest jednak różna – najwięcej zawodów deficytowych jest w Krakowie i Nowym Sączu oraz w powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim, natomiast najmniej  – w dąbrowskim i – tatrzańskim – informuje  Jarosław Litwa, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Kto znajdzie pracę?

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej, psychologów i psychoterapeutów), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy).  Jest też niemałe zapotrzebowanie na samodzielnych księgowych,  nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

Komu będzie trudniej znaleźć posadę?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju. Powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego – tłumaczy  Jarosław Litwa.

Pełne wyniki można zobaczyć na stronie https://barometrzawodow.pl/

Natomiast listy zawodów deficytowych, nadwyżkowych i będących w równowadze dla poszczególnych powiatów znajdziesz pod linkami:

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Reklama