Karta Wód Mineralnych czyli małopolska rewolucja w polskiej kuchni!

Karta Wód Mineralnych czyli małopolska rewolucja w polskiej kuchni!

Wszyscy wiedzą, że do konkretnych potraw pasują różne rodzaje wina czy piwa. Dzięki małopolskiej innowacji już wkrótce w polskich restauracjach, obok kart win i piw, pojawi się Małopolska Karta Wód Mineralnych – pierwsza taka w Polsce, stworzona pod okiem specjalistów. Premiera karty odbyła się w krakowskim hotelu Indigo. W produkcję karty i działania promocyjne zainwestowano ok. 46 tys. zł.

Małopolska Karta Wód Mineralnych zawiera 20 rodzajów wód. Prezentowane w niej pozycje są precyzyjnie opisane nie tylko pod kątem smaków i aromatów, ale także zawartości składników mineralnych. Zawierają też informacje o źródle, z którego pochodzą.

Jak zapewniają hydrosommelierzy – woda świetnie uzupełnia smak wina, mięsa i deserów.

– Nie ma drugiego takiego regionu, który byłby tak bogaty w wody. Liczby mówią same za siebie – co trzecia woda mineralna na sklepowej półce pochodzi z ujęcia, które znajduje się na terenie naszego województwa. Mało kto o tym wie, dlatego postanowiliśmy wypromować to bogactwo w nowoczesny i zupełnie niebanalny sposób – tworząc Małopolską Kartę Wód Mineralnych. Przecieramy tym samym szlaki, bo w Polsce jeszcze nikt nie wpadł na to, że konkretne typy potraw czy trunków można również parować z wodą – a nie tylko z winem czy piwem – zaznaczył Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.

Czego możemy dowiedzieć się z karty o wodach ze źródeł Sądecczyzny?

Na przykład tego, że Muszynianka z Popradzkiego Parku Krajobrazowego ma „subtelny aromat z nutą kruszonego żwiru i wapiennej skały” I jest świetnym dodatkiem „do deserów mlecznych i karmelowych, pasztetów, szlachetnych wędlin i jędrnych mięs z grilla. Polecana jest do win słodkich z późnego zbioru, musujących metody klasycznej oraz czerwonych o bogatej owocowości”.

A gazowana Piwniczanka? „Proponowanym kierunkiem połączeń są nie tylko treściwe ciasta i kandyzowane owoce, lecz również tłuste i dobrze zbudowane ryby. Sprawdzi się jako para do fermentowanych w dębinie win białych, bogatych win czerwonych, a nawet musujących robionych metodą klasyczną”.

Wysokonasycona dwutenkiem węgla Kryniczanka ma zaś „aromat średnio intensywny, popiołowo-dymno-wapienny” I jest „dobra jako partnerka przystawek i jako digestif. Doskonałe uzupełnienie ciężkich win czerwonych i białych o średniej i niskiej kwasowości.”

Karta wód mineralnych jest kolejnym etapem działań promujących wody mineralne przez Województwo Małopolskie w ramach projektu „Made in Małopolska”.

Więcej przeczytasz TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama