Jutro „Alarm!” w TVP. Romowie z Koszar kontra mieszkańcy. Bogdan Trojanek wskazuje winnych

Jutro „Alarm!” w TVP. Romowie z Koszar kontra mieszkańcy. Bogdan Trojanek wskazuje winnych

Alarm, TVP, Romowie Koszary, Maszkowice, spalanie śmieci, afera

Jak poinformowała naszą redakcję dziennikarka Telewizji Polskiej, już w najbliższą sobotę o godzinie 20:15 odbędzie się emisja programu „Alarm!”. Tematem emitowanego na TVP 1 odcinka będzie narastający kłopot z osadą romską w Koszarach. Tymczasem głos w sprawie zabrał Bogdan Trojanek – prezes Królewskiej Fundacji Romów.

Przypomnijmy. Dziennikarka Dorota Grabowska podzieliła się z portalem DTS24 relacją z wizyty w Koszarach. Jak sama przyznaje, podjęła temat po zgłoszeniach dotyczących m.in. spalania przez Romów niebezpiecznych dla środowiska odpadów, samowoli budowlanych czy nieodpowiedniego traktowania zwierząt. – Służby muszą działać. Okoliczni mieszkańcy są podobnego zdania. Dlaczego mieszkańcy są karani za to, że nie segregują śmieci, a Romom uchodzi to płazem? Albo inny przykład: samowole budowlane. Polacy płacą za samowole budowlane olbrzymie kary i potem są dalsze konsekwencje, jak rozbiórka. Nie jestem rasistką, nikt nie dyskryminuje Romów. Ale oni nie mogą czuć się bezkarni i funkcjonować tak, że okolica cierpi. Oni powinni żyć tak jak my, obowiązuje to samo prawo. Trzeba ich jakoś aktywizować do pracy – mówi Dorota Grabowska w rozmowie z DTS24. Więcej na ten temat pisaliśmy – TUTAJ.

Dorota Grabowska przyznaje, że w trakcie wizyty w Koszarach, nie będąc na posesji Romów (a na gminnej drodze), została popchnięta w brzuch. Relacjonuje, że rzucano w jej stronę kamieniami. Ucierpieć miał także kamerzysta.  Sprawa została zgłoszona do odpowiednich służb. Tymczasem tuż przed jutrzejszą emisją programu „Alarm!” głos w sprawie zabrał przedstawiciel Romów – Bogdan Trojanek. Na swoim Facebooku udostępnił materiały video. Wyraża swoje rozgoryczenie faktem, że samowole budowlane, w których mieszkają Romowie, nie mają nadanych numerów domów, co odbiera możliwość ubiegania się dofinansowania na opał. Potwierdza też agresję Romów, ale stara się ją usprawiedliwiać. Całej winy doszukuje się u przedstawicieli gminy. Twierdzi, że w całej tej sprawie trzeba znaleźć kompromis. Jak? Poniżej materiały video.

Udostępniony przez Bogdana Trojanka film z perspektywy Romów

Udostępniony przez Bogdana Trojana film z jego wypowiedzią w sprawie

Fot: prt dc Facebook / Bogdan Trojanek

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama