Just/DK75: koniec udręki dla kierowców. Ruch zostaje wznowiony

Właśnie dobiega końca inwestycja warta prawie 50 milionów złotych (46 377 949 zł) związana ze stabilizacją osuwiska i naprawą drogi prowadzącej przez górę św. Justa. Mimo, iż prace będą trwały jeszcze we wrześniu, to już jutro kierowcy będą mogli tamtędy przejechać bez żadnych utrudnień. 

- Około godziny 20. będzie wznowiony ruch. Nie będzie już utrudnień na drodze. Natomiast do września będą trwały prace poza drogą, związane z zabezpieczeniem rowów, skarp i dokończeniem montowania inklinometrów, czyli urządzeń monitorujących ruchy osuwiskowe - tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Iwona Mikrut-Purchla. główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA.

Przypominamy, iż rozbudowę 1.7 km drogi krajowej nr 75 (od 51,600 km do km 53,320) w miejscowości Tęgoborze wraz z odwodnieniem osuwiska w obrębie drogi realizowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB-Podbeskidzie” ze Skoczowa i Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe LIMDROG z Limanowej.

Zadaniem wykonawcy było przywrócenie drogi do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko, wzmocnienie jej i zabezpieczenie od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. W ramach prac powstało m.in. odwodnienie drogi stworzone poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. W praktyce oznaczało to, konieczność rozebrania istniejącej drogi, odbudowanie jej, a także wzmocnienie i zabezpieczanie betonowymi palisadami od strony stoku.

DK 75/Just. 21-hektarowe osuwisko daje się we znaki. Potrzebne dodatkowe wzmocnienia

Fot.  arch. GDDKiA

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.