Jest szansa, że od października studenci wrócą na uczelnie

Jest szansa, że od października studenci wrócą na uczelnie

Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek brał udział w czwartek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Technologicznym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Pytany był przez PAP m.in. o to, czy w kolejnym roku akademickim studenci powrócą w mury polskich uczelni. Duża część uczelni od marca ubiegłego roku naucza w formule zdalnej.

My zachęcamy, widząc, że warunki pandemiczne na to po prostu pozwalają. Jeśli one się nie zmienią na gorsze, a wszystko wskazuje na to, że powinno być dobrze, bo szczepimy się i odporność społeczeństwa jest na coraz wyższym poziomie, to od pierwszego października studenci wracają do nauki stacjonarnej” – powiedział.

Minister mówił, że sytuacja związana z powrotem żaków w mury uczelni jest inna niż dzieci szkolnych. Studenci pochodzą z różnych regionów Polski – wynajmują mieszkania, stancje czy pokoje w akademikach. „Trudno było ich ściągać na te kilka tygodni na zakończenie semestru letniego, ale już dzisiaj byłyby takie warunki. Można już dzisiaj prowadzić zajęcia, również te stacjonarne” – powiedział Czarnek.

„My zachęcamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe do tego, żeby sesje egzaminacyjne odbywały się w trybie stacjonarnym. Mamy bardzo elastyczne rozporządzenie, w którym dajemy decyzje rektorom uczelni. To oni w tej sprawie decydują” – poinformował szef resortu edukacji i nauki.

(PAP); Szymon Zdziebłowski, Tomasz Więcławski

Czytaj też:

Od 4 czerwca możliwość organizowania koncertów w plenerze

Share on twitter
Share on facebook