Jesiennie, jazzowo, festiwalowo

Jesiennie, jazzowo, festiwalowo

Jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, wyboru stylu, szansa wyżycia się, radość i satysfakcja – powiedział niedawno wybitny muzyk jazzowy Zbigniew Namysłowski.

W Polsce co roku odbywał się około 150 festiwali jazzowych. Oznacza to, że statystycznie co dwa-trzy dni rozpoczyna się kolejny festiwal. Na jazzowej mapie Polski od tego roku chce trwale zaistnieć Stary i Nowy Sącz w niezwykle kolorowej, jesienno-jazzowej odsłonie.

Polski jazz od dawna jest powszechnie ceniony na świecie. Muzyczna scena jazzowa w Polsce jest niezwykle bogata. Tym bardziej szkoda, że Sądecczyzna była dotąd białą plamą na jazzowej mapie Polski, przynajmniej jak chodzi o festiwal z prawdziwego zdarzenia, bo jeśli chodzi o koncerty to nasz honor ratuje nas działalność Pana Henryka Janusza, który w Nowym  Sączu powołał klub jazzowy Atelier, i stara się wypełniać te dotkliwą lukę.

Nieliczne dotychczasowe eksperymenty z jazzem w starosądeckim Sokole wypadały jak dotąd bardzo obiecująco. Stąd decyzja o organizacji pierwszego Festiwalu Jazzowego „Sącz Jazz Festiwalu”. Trudno na samym początku składać jakieś daleko idące deklaracje programowe. Na początku będzie to raczej festiwal poszukujący własnej formuły i własnej publiczności. Dlatego wolimy nastawić się na szersze spektrum programowe, niż np. na  jakąś konkretną odmianę jazzu – wyjaśnia Wojciech Knapik

Większość z prezentowanych artystów mimo, że niemal nieobecna w popularnych mediach jest dobrze znana i ceniona w środowisku jazzowym. Ich dotychczasowe sukcesy są gwarancja wysokiego poziomu koncertów. Co do frekwencji; organizatorzy nastawiają się na „długi marsz”.  Każda kolejna edycja festiwalu jazzowego powinna być już łatwiejsza. Własne środowisko miłośników jazzu w Nowym i Starym Sączy trzeba budować niemal od początku, oczywiście bazując na bywalcach koncertów jazzowych.

                                                                                                    Wojciech Waliszewski

Organizatorzy zaplanowali cztery koncerty festiwalowe :

22.11 (pt), Piotr Wojtasik Quintet (PL), Stary Sącz Kino Sokół.
Piotr Wojtasik – wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. PIotr Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

  • 24.11 (nd), AMC Trio + Samuel Marincak (SK), Stary Sącz Kino Sokół.
    AMC Trio to znakomite słowackie trio jazzowe ze słowackiego Preszowa, doskonale znane nie tylko w Europie, ale i na świecie. To zderzenie niesamowitych muzycznych gawędziarzy, których każda kompozycja i improwizowane wyrażenie ma za sobą narracyjną myśl.• 29.11 (pt), Mike Parker’s Meta 4tet (US/PL), Nowy Sącz, Jazz Club Atelier.
    Mike Parker – kontrabasista, Nowojorczyk mieszkający na stałe w Krakowie. W wieku 17 lat prowadził już własny zespół, z którym występował w nowojorskich klubach. Muzyka Parkera została opisana przez krytyków jako genialna synteza wszystkich gatunków muzycznych.
  • 30.11 (sb), godz 19.00, Alash & Oleś Brothers (Tuva-RUS/PL), Stary Sącz Kino Sokół.
    Bracia Oleś: Marcin (kontrabasista) i Bartłomiej (perkusista) od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata. Muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku wystąpią na jednej scenie wraz z pochodzącym z Tuvy (Syberia) zespołem wirtuozów śpiewu gardłowego, wykorzystujących również tradycyjne instrumenty: murgu, limpi, and shoor.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama