Pociąg Wolności a w nim... brygadier Piłsudski i Oberleutnant von Nogay

Przejazd zabytkowymi wagonami prowadzonymi przez najstarszy w Polsce czynny parowóz OKz 32, wspólne śpiewanie polskiego hymnu, prezentacja grup rekonstrukcji historycznych, poczęstunek grochówką wojskową - między innymi takie atrakcje złożyły się na coroczną imprezę kolejową pt. „Pociąg Wolności”, zorganizowaną w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”.

Renault2

Trzystu uczestników imprezy otrzymało biało-czerwone flagi. Podróżni podziwiali umundurowanie Wojska Polskiego z roku 1918, które prezentowali członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Polskiego Towarzystwa Historycznego - oddział w Nowym Sączu. Pociągiem retro z Nowego Sącza do Chabówki pojechał także marszałek Józef Piłsudski (jeszcze jako brygadier) oraz, znana z filmu „C.K. Dezerterzy”, postać Oberleutnanta von Nogaya.

Przejazd „Pociągiem Wolności” zorganizowało: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, przy udziale: PKP Cargo, Województwa Małopolskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz PTH - Oddział w Nowym Sączu.

Tekst i fot. Agnieszka Małecka

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.