Jaki patron dla bezimiennego mostu na Obwodnicy Północnej? Dmowski czy Szaflarska?

Jaki patron dla bezimiennego mostu na Obwodnicy Północnej? Dmowski czy Szaflarska?

Most na Obwodnicy Północnej Nowego Sącza istnieje już dwa lata, a nie ma patrona. Młodzież Wszechpolska zaproponowała, by nadać mu imię Romana Dmowskiego. Dorota Budacz z partii Razem proponuje innych kandydatów m.in. Danutę Szaflarską, Adę Sari albo Jakuba Mullera. 

O propozycji sądeckiego środowiska Młodzieży Wszechpolskiej pisaliśmy TUTAJ.
– Zdziwieniem zareagowałam na informację, że sądecka Młodzież Wszechpolska żąda, by sądecki most nazwać imieniem Romana Dmowskiego, antysemity i nacjonalisty, który z Nowym Sączem nie ma nic wspólnego. Mam cały szereg wartościowych propozycji osób związanych z miastem, wybitnych i zapomnianych, którym należałoby się solidne upamiętnienie. Myślałam przede wszystkim o kobietach i o Żydach, ponieważ obie te grupy nie istnieją w sądeckiej polityce historycznej – uważa Dorota Budacz i przytacza postacie, które, jej zdaniem zasługują na upamiętnienie. 
Po pierwsze: Jadwiga Czerniejewska-Wolska.  – To piękna karta wojenna pomocy sierotom, chorym, Żydom w sądeckim getcie, ale uliczka jej imienia już jest na Wólkach.  Kolejna postać to Ada Sari: – Dziś jej imię rozsławia Nowy Sącz konkursem wokalnym, chociaż byłaby lepszą patronką mostu na Stary Sącz, ponieważ tam spędziła całe dzieciństwo i młodość. 

Dorota Budacz proponuje także Danutę Szaflarską, która kończyła przed wojną sądeckie szkoły i tu zaczynała życiową przygodę z teatrem i zasłużonych sądeckich Żydów.

– Most jest tuż obok cmentarza żydowskiego, gdzie został pochowany słynny cadyk, to i jego imię można by upamiętnić w mieście, w którym była przed II wojną wielka społeczność żydowska. Jest też Izak Goldfinger lub Jakub Muller  – zauważa Budacz.

Fot. Ilustracyjne – UM NS. 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.