Jaki patron dla bezimiennego mostu na Obwodnicy Północnej? Dmowski czy Szaflarska?

Most na Obwodnicy Północnej Nowego Sącza istnieje już dwa lata, a nie ma patrona. Młodzież Wszechpolska zaproponowała, by nadać mu imię Romana Dmowskiego. Dorota Budacz z partii Razem proponuje innych kandydatów m.in. Danutę Szaflarską, Adę Sari albo Jakuba Mullera. 

O propozycji sądeckiego środowiska Młodzieży Wszechpolskiej pisaliśmy TUTAJ.
- Zdziwieniem zareagowałam na informację, że sądecka Młodzież Wszechpolska żąda, by sądecki most nazwać imieniem Romana Dmowskiego, antysemity i nacjonalisty, który z Nowym Sączem nie ma nic wspólnego. Mam cały szereg wartościowych propozycji osób związanych z miastem, wybitnych i zapomnianych, którym należałoby się solidne upamiętnienie. Myślałam przede wszystkim o kobietach i o Żydach, ponieważ obie te grupy nie istnieją w sądeckiej polityce historycznej - uważa Dorota Budacz i przytacza postacie, które, jej zdaniem zasługują na upamiętnienie. 
Po pierwsze: Jadwiga Czerniejewska-Wolska.  - To piękna karta wojenna pomocy sierotom, chorym, Żydom w sądeckim getcie, ale uliczka jej imienia już jest na Wólkach.  Kolejna postać to Ada Sari: - Dziś jej imię rozsławia Nowy Sącz konkursem wokalnym, chociaż byłaby lepszą patronką mostu na Stary Sącz, ponieważ tam spędziła całe dzieciństwo i młodość. 

Dorota Budacz proponuje także Danutę Szaflarską, która kończyła przed wojną sądeckie szkoły i tu zaczynała życiową przygodę z teatrem i zasłużonych sądeckich Żydów.

dts

- Most jest tuż obok cmentarza żydowskiego, gdzie został pochowany słynny cadyk, to i jego imię można by upamiętnić w mieście, w którym była przed II wojną wielka społeczność żydowska. Jest też Izak Goldfinger lub Jakub Muller  - zauważa Budacz.

Fot. Ilustracyjne - UM NS. 
WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.