Jak oszczędzać na przyszłość z kontem osobistym w banku? Dlaczego warto zacząć już dziś?

Jak oszczędzać na przyszłość z kontem osobistym w banku? Dlaczego warto zacząć już dziś?

Gromadzone oszczędności pozwalają na realizację marzeń w przyszłości i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Jak więc wykorzystać konto osobiste w banku do oszczędzania? Jak wyznaczyć swoje cele i jaką kwotę powinno się na to przeznaczać?

Dlaczego warto zacząć oszczędzać jak najwcześniej?

Nawyk oszczędzania jest niezwykle przydatny i korzystny, dlatego najlepiej wypracować go sobie jak najwcześniej. W przypadku gromadzenia kapitału najważniejszy aspekt to czas – to on gra na korzyść oszczędzającego i pozwala pomnażać kapitał.

Właściwie już od najmłodszych lat ludzie uczą się wypracowywania tego nawyku w postaci umieszczania pieniędzy w śwince-skarbonce. Z czasem można zacząć używać bardziej zaawansowanych narzędzi, które przynoszą szereg korzyści. Dlaczego więc warto zacząć oszczędzać już przy pierwszej, nawet tej dodatkowej pracy?

  • Efekt składania się – pieniądze odkładane na lokatach czy kontach oszczędnościowych są zawsze oprocentowane. Dzięki temu w długoterminowym ujęciu odkładany kapitał powiększa się o odsetki. Pozwala to na pomnażanie oszczędności, ponieważ w każdym okresie rozliczeniowym (np. po każdym miesiącu) suma się powiększa. Wzrasta więc też kwota odsetek. Jest to działanie tzw. procentu składanego.
  • Zbudowanie poduszki finansowej – oszczędności stanowią przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa. Odkłada się je na konkretny cel lub na czarną godzinę. Dają pewność, że np. w razie pojawienia się nagłej poważnej choroby będzie można się wspomóc finansowo.
  • Możliwość realizacji celów i marzeń – regularne oszczędzanie pozwala na realizację takich planów jak budowa domu (uzbieranie na wkład własny do kredytu), kupno mieszkania, samochodu czy sfinansowanie długo wyczekiwanej podróży po świecie.
  • Więcej czasu na naukę i zdobywanie doświadczenia – im wcześniej zacznie się oszczędzać lub inwestować, tym więcej czasu zyska się na zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie. 30-latek, który zaczął oszczędzać w wieku 20 lat, będzie posiadał jej więcej niż 30-latek, które dopiero postanowił zacząć odkładać na przyszłość.

Oszczędzanie – jak ustalić kwotę do odkładania?

Każde oszczędzanie powinno być poprzedzone ustaleniem planu, który realizuje konkretny cel. Przykładowo celem może być organizacja wystawnego wesela za X lat, a planem odkładanie kilkuset złotych miesięcznie, aby za jakiś czas uzbierać określoną z góry kwotę.

Co jednak zrobić, gdy nie ma się konkretnego celu? W takim przypadku warto zastosować zasadę proporcji. Odnosi się ona do przeznaczania określonej wysokości procentów na dane obszary życia. Przeważnie wygląda to następująco:

  • 50% – podstawowe, niezbędne wydatki na życie,
  • 30% – przyjemności,
  • 20% – oszczędności.

Ten podział należy dopasować do swojej sytuacji finansowej i możliwości budżetu. Warto również mieć na uwadze, że istnieją co najmniej dwie formy pomnażania oszczędności. Jedna z nich to lokowanie środków na oprocentowanych kontach oszczędnościowych i lokatach bankowych, a druga – inwestycje. 

Te długoterminowe są w stanie nieco zmniejszyć ryzyko niepowodzenia i w perspektywie czasu pozwolić wyjść na plus (ponad inflację), ale wydają się mocno uzależnione od sytuacji na rynku. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i nie zabierać się do inwestowania pochopnie, bez odpowiedniej wiedzy.

Konto osobiste w banku – jak wykorzystać je do oszczędzania?

Z czasem świnkę-skarbonkę należy zamienić na bardziej zaawansowane narzędzia, pozwalające pomnażać oszczędności. Zalicza się do nich konto osobiste w banku, które umożliwia otworzenie konta oszczędnościowego lub założenie lokaty. W wyborze odpowiedniego rachunku pomoże porównanie kont osobistych za darmo. Warto przy tym zwrócić uwagę na warunki darmowego prowadzenia i korzystania z karty debetowej oraz oferowane bonusy za założenie.

Same lokaty i konta oszczędnościowe to jednak nie wszystko. Dodatkowe oszczędności można zyskać na zniwelowaniu opłat bankowych i przejściu na darmowe konto (nawet kilkaset złotych w ciągu roku).

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego w banku?

Przy wyborze darmowego konta bankowego należy przede wszystkim sprawdzić jego warunki. W pełni darmowe konta zazwyczaj przeznaczone są jedynie dla młodzieży czy młodych dorosłych (do 24-26. roku życia). Z kolei dla pozostałych osób uzyskanie konta za 0 zł może wiązać się ze spełnieniem określonych warunków jak np. wpływ konkretnej sumy pieniędzy co miesiąc.

Przy ofertach darmowych kont osobistych warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty za korzystanie z karty debetowej. One również mogą wynosić 0 zł pod warunkiem wykonania kilku transakcji bezgotówkowych w miesiącu, płatności mobilnych lub takich na konkretną kwotę.

Nie są to jedyne istotne aspekty umowy. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • Opłaty za korzystanie z bankomatów – mogą być darmowe tylko w konkretnej sieci.
  • Wysokość oprocentowania na lokatach i kontach oszczędnościowych – skoro głównym celem jest oszczędzanie, to koniecznie trzeba przeanalizować oferty pod względem oferowanych oprocentowań.
  • Bonusy za otwarcie konta – aby przyciągnąć klientów, banki coraz częściej oferują premie za otwarcie konta. Czasami jednak trzeba spełnić do tego określone wymogi, np. pobrać aplikację mobilną, wykonać kilka transakcji w miesiącu czy zasilić konto na konkretną kwotę.
  • Ofertę dodatkowych produktów – takich jak fundusze inwestycyjne, kredyty czy dostępność karty kredytowej.
  • Dostępność aplikacji mobilnej i płatności mobilnych – to w obecnych czasach niezwykle istotna kwestia. Aplikacja ułatwia zarządzanie swoimi płatnościami i monitorowanie wpływów oraz wydatków. Umożliwia także korzystanie z płatności mobilnych

Oszczędzanie to dobry nawyk, który pozwoli zapewnić bezpieczeństwo finansowe i zrealizować marzenia. Warto przy tym korzystać z ofert na darmowych kontach osobistych i pomnażać środki przy pomocy atrakcyjnego oprocentowania.

Reklama