Hiszpańskie inspiracje w Domu Gotyckim. Spotkanie ze sztuką Janusza Matuszewskiego

Hiszpańskie inspiracje w Domu Gotyckim. Spotkanie ze sztuką Janusza Matuszewskiego

Do Domu Gotyckiego – oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – przyjeżdża w każde wakacje, by podziwiać zgromadzoną tam sztukę cechową, sakralną i dworską a także zgromadzone ikony. Dla krakowskiego malarza, Janusza Matuszewskiego, zbiory Domu Gotyckiego stały się inspiracją dla własnej twórczości. 

– Kilka dni temu dowiedziałem się, że pan profesor zawsze pragnął tego miejsca. To dla nas wielkie wyróżnienie. Wystawa nasycona jest inspiracjami malarstwa hiszpańskiego, można tu wymienić np. Caravaggia. Ta inspiracja jest wyjątkowa, związana z tematami chrystologicznymi, z męką, pasją Chrystusa. Mierzymy się z pana wizją sztuki barokowej. To niezwykła wystawa, serdecznie zapraszam do podziwiania dzieł profesora Janusza Matuszewskiego – mówił w trakcie wernisażu dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek.

– Bardzo dziękuję panu dyrektorowi za to, że mogłem wystawić w Domu Gotyckim parę moich obrazów. Nie ukrywam, że od jakiegoś czasu, kiedy przestałem być malarzem nowoczesnym, zacząłem rozglądać się za innymi źródłami inspiracji. Odkryłem tu masę obrazów, najczęściej anonimowych. Dały mi one bardzo dużo od strony tematyki, oddziałując swoją prostotą i wiarą – mówił prof. Janusz Matuszewski.

– Marzyłem o tym miejscu, żeby właśnie tu móc pokazać moje obrazy i „przytulić się” do tych, które są tu na stałe. Do Domu Gotyckiego przyjeżdżam w każde wakacje i nabieram dla siebie powietrza. Są takie miejsca, gdzie rzeczywiście można coś przeżyć, doświadczyć jakiegoś spotkania z prawdą – mówił malarz, nawiązując do anonimowych dzieł zgromadzonych w Domu Gotyckim.

– Takich miejsc jak to muzeum w moich życiu spotkałem niewiele. Zbiory, sam budynek i cały ten klimat w cieniu Bazyliki, powodują, że muszę tu co jakiś czas przyjeżdżać – dodał.

Wystawę prac Janusza Matuszewskiego przygotowała Anna Florek, główny specjalista ds. wystaw i imprez kulturalnych w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu:

– Cieszę się, że mogłam poznać pana profesora i że wybrał on nasze muzeum. To malarstwo wspaniale wpisuje się w przestrzeń Domu Gotyckiego, jest takim wprowadzeniem do tego, co dzieje się na ekspozycji. Granica między tym, co dawne a tym co nowoczesne, w tym wypadku jest niezwykle cienka ale także harmonijna – powiedziała Anna Florek, główny specjalista ds. wystaw i imprez kulturalnych w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Na wystawie można oglądać 37 obrazów. Powstanie wielu z nich to efekt zachwytu artysty nad malarstwem cechowym czy prowincjonalnym wieków XVII i XVIII regionu Małopolski, wschodnich i południowo-wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa pomyślana jest jako spotkanie pewnego typu myślenia malarskiego i religijnego, realizowanego współcześnie, z dziełami malarstwa dawnego.

Wystawę będzie można oglądać do 21 maja 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji Domu Gotyckiego.

zdjęcia Piotr Droździk

 

***

Janusz Matuszewski urodził się w 1963 r. Studiował w pracowni Jana Szancenbacha na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w 1989 r. Od 1990 r. jest pracownikiem dydaktycznym w swojej macierzystej uczelni, gdzie od 2010 r. prowadzi Pracownię Malarstwa.

 

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

 

Fot. Piotr Droździk

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama