Historyczny moment. Odsłonięto pomnik marszałka Piłsudskiego [ZDJĘCIA, FILMY]

Historyczny moment. Odsłonięto pomnik marszałka Piłsudskiego [ZDJĘCIA, FILMY]

Dziś w Nowym Sączu uroczyście odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Po nabożeństwie w kościele św. Kazimierza uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik, który został  odsłonięty i poświęcony. Pod podobizną marszałka na Kasztance odbyła się również przysięga młodzieży Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

O budowę pomnika zabiegało Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Były prowadzone zbiórki na ten cel, a finalnie podczas sesji Rady Miasta zdecydowano o dołożeniu 250 tysięcy złotych do jego poczet. Monument waży około tonę. Nad jego montażem czuwał Piotr Piszczkiewicz. To w jego pracowni artystycznej pod Krakowem odlano pomnik.

– 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wskrzesicielem państwa był nie kto inny tylko Józef Piłsudski. Oczywiście można wymieniać jeszcze wiele innych postaci. Blisko 80 lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika. Niestety z przyczyn niezależnych, z racji zawirowań politycznych, historycznych, do tego nie doszło. Aż wreszcie w roku 2012 pojawiła się idea, zmaterializowana w formie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonał on ciężką, mozolną pracę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to pewnego rodzaju paradoks. Wszyscy wiemy, co stało na tym miejscu jeszcze nie tak dawno (red. pomnik Armii Czerwonej). Dziś stoi tu Piłsudski. Przypomnę, że niedawno pochowaliśmy powtórnie generała Bronisława Pierackiego, jego bliskiego współpracownika, można powiedzieć – przyjaciela, który stracił życie, został zamordowany w Warszawie. To miejsce staje się symboliczne nie tylko dla samych mieszkańców Nowego Sącza ale dla całej Sądecczyzny. Jestem wzruszony, kończę swoje urzędowanie jako prezydent i dzisiejsza uroczystość jest pewnego rodzaju zwieńczeniem mojej pracy. Dziękuję raz jeszcze inicjatorom – mówił podczas uroczystości prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak.

Film: UM Nowy Sącz

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=JSfxPOXnqsk

Podczas uroczystej mszy świętej, poprzedzającej uroczyste odsłonięcie ksiądz Jan dr Siedlarz zaznaczał, iż Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas i bez przesady możemy dziś powiedzieć, że jedną z nich był marszałek Józef Piłsudski, którego nasze miasto chce dziś uhonorować pomnikiem.

– W pogrzebowym kazaniu, ówczesny biskup polowy stwierdził m.in.: „Aż do śmierci dla sprawiedliwości”. Tym hasłem przewodnim kierował się Józef Piłsudski w całym życiu swoim. Odkąd raz pierwszy zetknął się z najeźdźcą szlachetna dusza jego domagała się prawdy, a ramię poruszyło się do walki o sprawiedliwość. Przemówił duch boży do duszy młodzieńczej, która szlachetna i prawa odezwała się radośnie do Boga Najwyższego. Stanęła nad nim ręka boska i upodobał go sobie Pan Bóg i naznaczył czoło jego stygmatem wielkości i kazał mu pełnić posłannictwo w narodzie naszym. Wierzył Józef Piłsudski w posłannictwo swoje. Wierzył w sprawiedliwość boską. Życie i czyny Piłsudskiego to doskonały wzór ofiarnej służby dla narodu, to przykład, jak się słowa zamienia w czyny, jak łamie się największe przeszkody w dążeniu do wielkiego celu, jak poprzez wysiłki, trudy i niebezpieczeństwa idzie się do zwycięstwa – podkreślał ksiądz Jan dr Siedlarz.

Po mszy przemaszerowano ulicami: Długosza, Mickiewicza, Alejami Wolności aż pod Miejski Ośrodek Kultury, obok którego na cokole stanął monument marszałka. Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: prezydent Ryszard Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota Tadeusz Nowak, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Stanisław Laciuga oraz Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” bryg. Sławomir Szczerkowski.

– Panie prezydencie, szanowni goście, drogie sądeczanki i sądeczanie. Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota prawie 10 lat temu zapytało mieszkańców naszego miasta, czy przedwojenna idea uhonorowania marszałka Józefa Piłsudskiego budową pomnika znalazłby społeczne przyzwolenie i pomoc w realizacji. Sądeczanie przyjęli pomysł ze sporym zainteresowaniem i sympatią, więc przystąpiliśmy do działania. Wysiłek wielu ludzi, z naszego stowarzyszenia, z honorowego komitetu budowy pomnika, sponsorów, Rady Miasta Nowego Sącza, wolontariuszy i wreszcie wszystkich sądeczan, którzy choćby jedną złotówką wsparli to dzieło, to rezultat, który widzimy – powiedział Tadeusz Nowak – prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota.

Po odsłonięciu nastąpiła przysięga osiemdziesięciu Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którą poprowadził Komendant Główny Związku Strzeleckiego brygadier Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

– Wstępując w szeregi Związku Strzeleckiego Organizacji Społeczno Wychowawczej przyrzekam: przez całe życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nad wszystko inne, wyższe dla mnie będzie, niepodległości jej zawsze bronić gotów będę do ostatniej kropli krwi, służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą – tak brzmiały słowa przysięgi.

NS

 

A tak wyglądało montowanie pomnika:

https://twitter.com/i/status/1056311679796035601

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.