Grybów. Praca przy stabilizacji osuwiska wre

Grybów. Praca przy stabilizacji osuwiska wre

Grybów, osuwisko, stabilizacja, Caritas, ZOL

Rozpoczęły się prace związane ze stabilizacją osuwiska i odbudową murów oporowych, które runęły dwa lata temu w Grybowie. Pod koniec września na ten cel do Caritasu trafiło ponad 8 milionów złotych z rezerwy budżetowej premiera Mateusza Morawieckiego. To 2/3 potrzebnej kwoty. Inwestycję nadzoruje PGW Wody Polskie.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, 18 marca 2020 roku na oczach mieszkańców miasta zawaliły się trzy z czterech kaskadowo ułożonych, kamiennych murów oporowych, wzniesionych na brzegu rzeki Biała. Mury liczą sobie kilkaset lat. Osuwisko odsłoniło fundamenty budynku administracyjnego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego prowadzonego przez Caritas Diecezji Tarnowskiej i doprowadziło do wyłączenia obiektu z użytkowania. Pozostałe budynki również są zagrożone.

Na terenie Grybowa są 53 osuwiska. Jedno z nich znajduje się kilkanaście metrów dalej od powstałego pod budynkiem Caritasu. Jest większe i zlokalizowane na wysokości starego obiektu Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera, z którego uczniowie przenieśli się w 2018 roku do rozbudowanego internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie.

W rozmowie z naszą redakcją dr Tomasz Wojciechowski – ekspert z Centrum Geozagrożeń z karpackiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego (Państwowy Instytut Badawczy) poinformował, że osuwisko, które powstało pod budynkiem ZOL ma tendencję zarówno do poszerzania się na boki, jak i retrogresji skarpy głównej, czyli cofania się. Jest ono na tyle duże, aby sięgnąć aż do bazyliki.

– 10 października otrzymaliśmy zgłoszenie o rozpoczęciu prac związanych ze stabilizacją osuwiska i odbudową czterech murów oporowych – potwierdza Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Janusz Golec.

Jak poinformował w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego Caritas Diecezji Tarnowskiej w Grybowie – ksiądz Dawid Włodarczyk, obecnie wykonywane są odwierty na poszczególnych murach oporowych, które wypełnią betonowe kotwy. Mają one dobrze umocnić skarpę.

Fot. NS

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama