Gorliczanie będą świętować rocznicę Odzyskania Niepodległości przez sześć dni

Gorliczanie będą świętować rocznicę Odzyskania Niepodległości przez sześć dni

Minęło już 100 lat od wyzwolenia się naszego kraju z niewoli, dlatego chcemy jak najlepiej uczcić ten szczególny jubileusz. Jak w całej Polsce, tak i w Gorlicach tegoroczne odchody Święta Niepodległości będą wyjątkowe.

Świętowanie w Gorlicach potrwa aż sześć dni.

W czwartek, 8 listopada na Rynku powstanie żywa flaga. O godzinie 10:00 mieszkańcy za pomocą białych i czerwonych baloników stworzą wyjątkową mozaikę, która uwieczniona zostanie za pomocą zdjęcia wykonanego z wieży ratuszowej.

9 listopada o  godzinie 18:30 na Placu Kościelnym przed Bazyliką Mniejszą w Gorlicach odbędzie się niezwykłe widowisko. Za pomocą specjalnie przygotowanej na tę okazję projekcji, tak zwanego mappingu 3D, ściana bazyliki stanie się sceną opowieści pt.: ,, Mała-wielka Ojczyzna – gorlickie echa historii”. Podczas wydarzenia będzie można się również włączyć w śpiew utworów patriotycznych w wykonaniu chóru „Belfersingers”.

W piątek o godzinie 16:00, a także w sobotę o 9:00 i 15:00 w Domu Polsko-Słowackim każdy chętny nauczy się zdobienia pierników podczas ,,Piernikowych Obchodów Niepodległości”. Organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi, także tymi z niepełnosprawnością. Uczestnicy warsztatów poznają historię piernika oraz tajniki jego wytwarzania, a przede wszystkim techniki dekorowania. Ciasteczka nawiązywać będą do symboli i barw narodowych.

W sobotę, 10 listopada na Hali Sportowej OSiR odbędą się także Mistrzostwa Gorlic Amatorów w Badmintonie w ramach projektu „100 turniejów na 100-lecie Niepodległości”.

Główne obchody Święta Niepodległości w Gorlicach przypadają oczywiście na niedzielę, 11 listopada. Wtedy to o godzinie 10:00 w Bazylice Mniejszej odprawiona zostania uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Obejrzeć będzie można też program słowno-muzyczny. Potem nastąpi przemarsz pod pomnik Niepodległości w Gorlicach, gdzie Burmistrza Miasta wygłosi okolicznościowe przemówienie. Tam też zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów

Golice włączają się też w akcję ,,Niepodległa do hymnu”. W jej ramach w samo południe w całym kraju odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Gorliczanie wykonają hymn bezpośrednio po uroczystościach patriotycznych pod Pomnikiem Niepodległości.

Niepodległa do hymnu!

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. Dołącz do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn 🇵🇱. Zaśpiewacie z nami?Dołączcie do śpiewania w swojej okolicy, lub dodajcie własne wydarzenie na stronie:https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/?kind_event=anthemNiepodległa pragnie serdecznie podziękować osobom i instytucjom, które wzięły udział w naszym spocie i włączą się w akcję "Niepodległa do hymnu!": Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego na Kasprowym WierchuMichał Trzebunia – pracownik ObserwatoriumDyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon ZiobrowskiStrażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego – Marcin Strączek – Helios, Szymon Tylka, Janusz GałPKL Kasprowy WierchZałoga kutra ŁEB-7 wraz z kapitanem Jackiem GołysznymBurmistrz miasta Serock – Sylwester Edwin Sokolnicki wraz z pracownikami Urzędu MiastaChór Cantores AdalbertiCHÓR GaudeteChór Cantate nobis że Szkoły Podstawowej im. W. Zglenickiego z Woli KiełpiskiejChór i Zespół Instrumentalny Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w SerockuOrkiestra OSP MilanówPolski Związek GłuchychŁazienki KrólewskieRenata Mulik – Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Dyrektorzy i pracownicy szkół i przedszkoli w Serocku Paweł "Lojak" Kozarzewski

Opublikowany przez Niepodległa Piątek, 19 października 2018

W gorlickie obchody Święta Niepodległości wpisuje się też wystawa plenerowa utworzona na Rynku na podstawie materiałów zgromadzonych podczas projektu ,,Świadkowie lokalnej historii”. 15 listopada o godzinie 10:00 w Pawilonie Historii Miasta odbędzie się premiera audiobooka, zawierającego wspomnienia gorliczan.

fot. UM Gorlice

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama