Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu już za nami. To nie koniec świętowania w Limanowej

Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu już za nami. To nie koniec świętowania w Limanowej

Jedną z imprez towarzyszących limanowskim obchodom Święta Niepodległości był VIII Złaz Turystów na Jabłońcu. Tegoroczna edycja okazała się być rekordowa pod względem frekwencji. Jednak na mieszkańców Limanowej czekają jeszcze inne wydarzenia, które upamiętnią wyjątkowy jubileusz wyzwolenia się Polski z niewoli.

W czwartek, 8 listopada o godzinie 16:00 w kościele w Łososinie Górnej odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Na 16:45 zaplanowano ,,Apel pamięci” oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionistów. Natomiast o 17:30 rozpocznie się wieczornica pod hasłem ,,Tobie Polsko śpiewamy”.

Główne obchody Święta Niepodległości przypadają w Limanowej oczywiście na niedzielę, 11 listopada. Wtedy to o godzinie 10:30 na Rynku odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt.: ,,Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – Tu czułem się w Ojczyźnie”, przygotowana przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, przy współpracy ze Związkiem Strzeleckim ,,Strzelec”, zuchami i harcerzami z Drużyny ,,Dzieci Gór” oraz z udziałem Orkiestry Dętej ,,Echo Podhala”. W ramach tej części uroczystości odegrany zostanie hymn i podniesiona flaga państwowa. Później nastąpi apel pamięci i salut armatni, przysięga nowego rocznika ,,Strzelców” oraz część artystyczna.

O godzinie 11:30 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty. O 12:00 w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny a następnie koncert w wykonaniu chóru męskiego. Zakończenie uroczystości na Rynku oraz poczęstunek zaplanowano na godzinę 13:00.

W limanowskie obchody Święta Niepodległości wpisują się również IX Zawody w Strzelectwie Sportowym Dzieci i Młodzieży, które odbędą się 15 listopada w strzelnicy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.

Za nami już VIII Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu. Wydarzenie to co roku cieszy się dużą popularnością, tym razem jednak frekwencja była rekordowa. Impreza rozpoczął konkurs wiedzy historycznej, któremu przyglądał się sam Józef Piłsudski (w tej roli Adam Lachcik)

– Jak zwykle nie zawiedli „starzy” bywalcy jabłonieckich spotkań: młodzi chórzyści z Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją i batutą Haliny Dyczek przy obecności Kazimiery Wrony i Adama Mazugi z Zarządu Stowarzyszenia Chór Chłopięcy oraz harcerki z V Drużyny Harcerskiej „Dzieci Gór” ZHP Hufca Gorczańskiego Chorągwi Krakowskiej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Limanowej pod komendą dh. phm. Grażyny Nowak. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Stowarzyszenia Jabłoniec 1914: Jakub Sowa i Kacper Czochara prezentowali, wyeksponowane na stolikach, swoje zbiory hełmów, bagnetów i innych militariów – głównie z okresu miedzywojnia – dzieląc się z oglądającymi bogatą ponadprzeciętna wiedzą w rzeczonym temacie – relacjonuje Urząd Miasta Limanowa.

Po konkursie przyszedł czas na polową mszę świętą, która zgromadziła sporą grupę pielgrzymów. Eucharystię za wieczny pokój dla dusz poległych na Jabłońcu żołnierzy sprawował ksiądz płk Waldemar Rawiński, kapelan Wojska Polskiego.

fot. UM Limanowa

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.