Gorlice. Chciał sprzedać ubrania, stracił niemal 5 tysięcy złotych

W czasie pandemii wiele spraw załatwiamy przez Internet. Pamiętajmy jednak, by w sieci nie tracić czujności. O tym, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się podawanie niektórych danych, przekonał się pewien gorliczanin.

Kilka dni temu młody mężczyzna powiadomił gorlicką policję o oszustwie, którego padł ofiarą. Chciał sprzedać ubrania poprzez jeden z serwisów internetowych. Parę godzin później za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nim kobieta, zainteresowana zakupem.

– Po potwierdzeniu oferty mężczyzna otrzymał za pośrednictwem komunikatora link, po kliknięciu w który, miał uzupełnić dane swojej karty, na której miały zaksięgować się pieniądze za produkt i przesyłkę. Okazało się, że był to spreparowany link, który przekierowywał na fałszywą stronę, podszywającą się pod prawdziwy portal – relacjonują funkcjonariusze KPP w Gorlicach.

Niestety mężczyzna dał się nabrać i na fałszywej stronie podał dane swojej karty. W efekcie z jego konta zniknęło prawie 5 tysięcy złotych.

Jak zaznaczają policjanci, większość osób i firm oferujących produkty i usługi w Internecie przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa klientów. Jednak nawet najlepsze narzędzia i platformy mogą być nieskuteczne jeśli użytkownicy nie będą stosować się do zasad bezpieczeństwa lub będą nieświadomi zagrożeń.

– Pośpiech, brak refleksji, presja czasu związana z „super okazją”, to mechanizmy najczęściej wykorzystywane przez cyberprzestępców – dodają mundurowi.

O tym sposobie wyłudzania pieniędzy ostrzega także CERT – zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet (Computer Emergency Response Team). Jak wyjaśniają specjaliści, oszuści podszywają się pod usługę płatności za towar serwisu OLX Polska, a ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego.

Więcej szczegółów na stronie CERT na Facebook’u.


Gorliccy policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas zakupów w Internecie:

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania,

  • korzystaj ze znanych i sprawdzonych platform, sklepów i portali,

  • sprawdzaj opinie i komentarze na temat danego sprzedawcy,

  • nie korzystaj z linków wysyłanych z nieznanego źródła – zawsze korzystajmy z oficjalnych adresów stron internetowych, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy, czy instytucje;

  • zwrócić uwagę na cenę – nieprawdopodobnie niska wcale nie musi być okazją, po prostu próbą oszustwa,

  • jako kupujący, mając jakiekolwiek wątpliwości, co do możliwości wywiązania się drugiej strony z umowy – zażądaj przesyłki za pobraniem – da to możliwość otrzymania i sprawdzenia towaru zanim za niego zapłacisz.

  • przy płatnościach kartą zawsze zwracaj uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a przy nim symbol zamkniętej kłódki).

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.