GENIALNI LOKALNI GLOBALNI – ZOBACZ TWÓRCZOŚĆ NAGRODZONYCH

Fot. Alicja Przybyszowska Nowy Sącz

Oto niektóre z prac nagrodzonych w III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej

Na murze

Murale Mariusza Mgr Morsa Brodowskiego

Zatrzymane w kadrze

Fotografie Alicji Przybyszowskiej

 

Na półce

Anna Wilk, „Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem 1918-1989”

Anna Wilk. Łemkowie - między integracją a rozproszeniem

Książka poświęcona jest historii politycznej ludności łemkowskiej na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej, jak również poszukiwania tożsamości w sytuacji ukraińsko-polskiej rywalizacji o włączenie miejscowej ludności do własnej wspólnoty narodowej lub obywatelskiej. Porusza istotne kwestie, takie jak dezintegracja społeczności łemkowskiej w wyniku wysiedleń w latach 1945–1947, a także asymilacja i akulturacja w warunkach państwa komunistycznego na ziemiach północnej i zachodniej Polski. Publikacja jest próbą uchwycenia procesów historycznych i najważniejszych wydarzeń w dziejach tej ludności, które rzutowały na rozwój wspólnoty, by w końcu doprowadzić do dezintegracji i rozproszenia.

Fot. Arch.

Renata Czerwicka. Z braku rodzi się lepsze, ks. Piotr Pawlukiewicz

Renata Czerwicak, „Z braku rodzi się lepsze”

Ks. Piotr Pawlukiewicz nie chciał się zgodzić na ten wywiad przez ok. 3 lata próśb i starań. Aż w końcu uległ redaktor naczelnej RTCK, Renacie Czerwickiej. Rozmowa – która miała mieć swój dalszy ciąg – została przeprowadzona w Gródku nad Dunajcem w styczniu 2020 r. Dwa miesiące później ks. Piotr odszedł… Pozostała po nim pustka w sercach wielu ludzi, którzy go przez wiele lat słuchali. Ks. Piotr Pawlukiewicz to legenda kaznodziejstwa, którego słuchalność kazań w radiu i Internecie, jak sam o tym opowiada w książce, szła w miliony… Rekolekcjonista, który swoimi kazaniami pomógł setkom tysięcy ludzi w wyjściu z wielu problemów, autor przełomowego nauczania Seks – poezja czy rzemiosło? – dzieli się w książce swoimi wspomnieniami, opowieścią o czasach młodości oraz o latach współczesnych, ale przede wszystkim dzieli się z czytelnikiem Tym, którego najbardziej kochał – Panem Bogiem.

Monika Sznajderman, Fałszerze pieprzu

Monika Sznajderman, „Fałszerze pieprzu”

Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej” – pisze autorka. Ze wstępu Martina Pollacka: Zanim autor rozpocznie pracę nad opowiedzeniem swojej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to robi. Czy nie byłoby lepiej, w każdym razie dla naszej psychicznej równowagi, pozostawić niektórych spraw w spokoju i przykryć ich milczeniem? Czy nie byłoby mądrzej tę lub inną osobę zostawić w łaskawym (albo też zawstydzającym) zapomnieniu? W końcu nikt nie może od nas żądać, byśmy się do wszystkiego dokopali i wszystko bez wyjątku ujawnili, także najczarniejsze plamy i najtragiczniejsze rozdziały przeszłości. A może jednak tak? Może to nasz obowiązek? Mimo że przysłowie poucza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?
Monika Sznajderman zdecydowała się na srebro, na otwartość, którą bez wątpienia i bez przesady można nazwać bezpardonową. Także wobec siebie […]”.

Muzyka

Weband, Kaletka

Debiutancki album Weband – „Cavatina Session”, powstał bardzo spontanicznie. Decyzja o wejściu do studia zapadła właściwie z dnia na dzień jako efekt pewnej „chemii”, która wytworzyła się między członkami zespołu po pierwszych koncertach. Występują: Piotr Wyleżoł, Marcin Kaletka, Szymon Mika, Max Mucha, David Hodek.

Książek

Książek Piano Duo – płyta wydana w grudniu 2020 zawiera suity na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Agnieszka Zahaczewska-Książek nagrała ją wraz ze swoim mężem Krzysztofem Książkiem.

 

 

 

 

 

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość

oraz Te nazwiska warto znać

Logo Małopolska

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.