Prezes Związku Literatów Polskich jutro w Nowym Sączu

Wawrzkiewicz

3 września w piątek będzie na spotkaniu autorskim w ramach Sądecki Klub Literacki i Przyjaciele pan Marek Wawrzkiewicz – prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie. Jest to związane z ubiegłorocznymi obchodami 100-lecia powstania ZLP. Spotkanie odbędzie się w Sądeckiej Bibliotece Publicznej 3 września o godzinie 17.00. Prowadzenie – pisząca te słowa Joanna Babiarz natomiast kilka wierszy Marka Wawrzkiewicza jako piosenki zagra i zaśpiewa zespół poezji śpiewanej Dookoła.

 

Warto wiedzieć:

Związek Literatów jest kontynuacją założonego przez Stefana Żeromskiego w 1920 roku Związku Zawodowego Literatów Polskich. Reaktywowany w 1944 roku, w roku 1949 zmienił nazwę na Związek Literatów Polskich i charakter – z organizacji o charakterze zawodowym stał się związkiem twórczym.

Zawieszony w roku 1981, w okresie stanu wojennego, w 1983 roku został rozwiązany
(na mocy międzywojennego prawa o stowarzyszeniach, wchodzącego w skład tzw. ustaw kagańcowych) i w tym samym roku wznowił działalność.

Po reaktywacji szybko odbudowano strukturę organizacyjną. Obecnie terenowe oddziały ZLP działają we wszystkich ośrodkach wojewódzkich a ponadto w Słupsku, Radomiu, Ciechanowie i Płocku, zrzeszając łącznie ponad 1300 członków i kandydatów. Prezesami ZG byli kolejno – Halina Auderska, Wojciech Żukrowski i Piotr Kuncewicz, obecnie funkcję tę pełni Marek Wawrzkiewicz.

 

Marek Wawrzkiewicz (ur. 21 lutego 1937 w Warszawie) – polski poeta, dziennikarz, tłumacz.

Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Łódzkiegotłumacz władający kilkoma językami, wydał m.in. antologię poezji rosyjskiej Pamięć. Poeci St. Petersburga. Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz radiowy i prasowy. Był redaktorem naczelnym pism literackich Nowy WyrazPoezja, oraz tygodnika Kobieta i życie.

Debiutował w 1960 roku zbiorem wierszy Malowanie na piasku. W swoim dorobku twórczym ma ponad 30 książek. Są wśród nich tomy wierszy, powieść, szkice teatralne, antologie i książki przekładowe. Do ważnych tomów wierszy należą m.in. Późne popołudnieKażda rzeka nazywa się StyksEliada i inne wierszeSmutna pogodaCoraz cieńsza nić, oraz Dwanaście listów – tom apokryficznych tekstów o miłości, śmierci i przemijaniu.

Wiersze Marka Wawrzkiewicza przełożone zostały na kilka języków. Jego opowiadania, wiersze, reportaże i przekłady znaleźć można w kilkudziesięciu antologiach polskich i zagranicznych.

Uhonorowany wieloma nagrodami literackimi, w tym m.in. nagrodą literacką im. Władysława Reymonta (2007)[1].

Od 2000 roku prezes Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, od 2003 roku prezes Zarządu Głównego ZLP.

 

DTS 26 08 2021

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.