Tysiące serc walczyły o jedno dziecięce serduszko. Gabrysia z Korzennej jedzie na operację!

Tysiące serc walczyły o jedno dziecięce serduszko. Gabrysia z Korzennej jedzie na operację!

Gabrysia urodziła się z poważną wadą serca. Szansą na normalne życie jest kosztowna operacja w Monachium. W sierpniu rodzice małej mieszkanki Korzennej zmuszeni prosić o pomoc w zebraniu nieosiągalnej dla nich kwoty, uruchomili internetową zbiórkę. Nie spodziewali się tak ogromnego odzewu i tego, że nieco ponad miesiąc później cel zostanie osiągnięty – ich córeczka może jechać na operację.

Jak pisaliśmy TUTAJ, rodzice dowiedzieli się o wadzie serca Gabrysi jeszcze zanim dziewczynka przyszła na świat. Ich córeczka urodziła się w 2012 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zdiagnozowano u niej zespół Ebsteina współistniejący z łagodnym zwężeniem zastawkowym tętnicy płucnej. Dziś Gabriela Łukasik to pogodna i energiczna 10-latka. Jednak od jakiegoś czasu stan jej zdrowia się pogarsza, a dziewczynce trudno pogodzić się z tym, że nie może być tak aktywna jak jej rówieśnicy.

Niemieccy lekarze po konsultacjach wyznaczyli termin operacji Gabrysi na 18 października. Cena, jaką przyjdzie rodzinie zapłacić za to, by dziewczynka otrzymała szansę na normalne życie, przekracza 45 tysięcy Euro. W sierpniu rozpoczęła się zbiórka i jak informowaliśmy TUTAJ, ruszyła machina pomocy. Wsparcie okazało się ogromne. Zorganizowano licytacje, liczne wydarzenia charytatywne i zbiórki. Wystarczyło niewiele ponad miesiąc, by zebrać całą potrzebną kwotę.

– Zakładaliśmy, że w najlepszym razie potrwa to dwa, trzy miesiące. O takim tempie nawet nie marzyliśmy. To ogromne zaskoczenie i wielka radość. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyszli nam z pomocą – przyznaje Agnieszka Łukasik, mama Gabrysi.

Jak podkreśla, nieocenione było wsparcie rodziny, przyjaciół i ,,ludzi dobrego serca”.

Zbiórki, festyny, koncerty

Do internetowej ,,skarbonki” nieustannie wpływały kolejne złotówki. Ponadto w specjalnie utworzonej grupie na Facebooku ruszyły licytacje, cieszące się dużą popularnością. Osoby prywatne i firmy oferowały tam różnego rodzaju przedmioty, usługi, atrakcje, rękodzieło, a pieniądze ze sprzedaży zasilały konto Gabrysi.

Strażacy OSP Korzenna zainicjowali challenge, zachęcający do fizycznej aktywności i wpłat na rzecz 10-latki. Jednostki brały w nim udział, pomagały finansowo i nominowały kolejne OSP i inne organizacje, aby zbiórka ,,szła” dalej.

Ogromnym sukcesem okazała się akcja zorganizowana przez pizzerię Luka z Korzennej. 30 sierpnia można było zrobić coś dobrego… jedząc. Właściciele zapowiedzieli wcześniej, że cały utarg z tego dnia przeznaczony zostanie na pomoc Gabrysi. Klientów więc nie brakowało i obroty lokalu okazały się rekordowe – zbiórkę na operację zasiliło 9544,25 zł.

Nie zabrakło też wydarzeń charytatywnych pełnych atrakcji. Podczas pikniku zorganizowanego w Korzennej przez BabyFun – Animacje dla dzieci uzbierano 10 043,56 zł.

12 września na hali sportowo-widowiskowej w Korzennej koncert dali Izabela Szafrańska, Tomasz Jarosz i Kwartet Beskid, a tydzień później na stadionie ULKS Korzenna miejscowa drużyna rozegrała ze Skalnikiem Kamionka Wielka ,,Wielki mecz dla Gabi”. Pierwsze z tych wydarzeń przyniosło 3447 zł, drugie – 5737 zł.

23 września w Domu Weselnym Aron w Łyczanej ,,Grano dla Gabi”. O dobrą zabawę zadbał DJ Marshall i Kordian Cieślik, a Krzysztof Bajerski dał pokaz swoich barmańskich umiejętności. Cały dochód z wydarzenia, czyli 32 tysiące złotych, również trafił na konto Gabrysi. Mecz i dwa koncerty odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Korzenna Leszka Skowrona.

W pomoc zaangażowały się też okoliczne szkoły. Podczas kiermaszu w Łęce zebrano ponad 10 tys. zł, w Trzycierzu – 3250 zł. Podczas pokazu talentów w SP w Jasiennej udało się zgromadzić 4401 zł. Z kolei kiermasz zorganizowany przez szkołę w Korzennej, do której uczęszcza Gabrysia, przyniósł ponad 18,5 tys. zł. Szkolne Koło Caritas przeprowadziło też akcję „Złotówka na metry”. Zebrane 325 metrów 14 cm złotówek dało w sumie 14 189 zł. Ponadto dzieci z Przedszkola Bajka przygotowały film dla Gabrysi i placówka przekazała puszki z datkami oraz włączyła się w licytacje.

Zbiórki dla Gabrysi prowadzone były także przy kościołach w: Korzennej, Wojnarowej, Jasiennej, Świniarsku, Niskowej, Wilczyskach i w Białym Klasztorze w Nowym Sączu.

Być może jeszcze inne parafie, o których nawet nie wiemy, a za jakiś czas się okaże. Podziękowania w kierunku księży w Parafii Korzenna za wsparcie modlitewne, które też bardzo owocuje – zaznaczają rodzice Gabrysi.

Operacja

Operację Gabrysi w Monachium zaplanowano na 18 października. Dwa dni wcześniej rodzice chcą pojechać z dziewczynką na miejsce. Ważne jeszcze, by na przeszkodzie nie stanęły wyniki testów covidowych, które są wciąż wymagane w Niemczech.

Sama operacja to poważna ingerencja w organizm. Rozcinany jest mostek, a operacja prowadzona jest na otwartym sercu. Po niej pacjent przez kilka dni przebywa w szpitalu, jeśli nie ma komplikacji to potem następuje wypis, ale przez koleje dni trzeba być na miejscu w pobliskim hotelu, żeby przychodzić na badania kontrolne – opisuje pani Agnieszka.

Na operację córeczki jadą wraz z mężem, jednak on zaraz po tym wróci do pozostałej dwójki dzieci – 7-letniego syna i 9-letniej córki. Pani Agnieszka będzie jednak z Gabrysią cały czas.

fot. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej, Waleczna Gabi, ULKS Korzenna, BabyFun – Animacje dla dzieci

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama