Fyda, Kiełbasa, Golba nie mają konkurencji. Wygrali przed wyborami?

Jan Golba – burmistrz Muszyny, Paweł Fyda – burmistrz Grybowa oraz Stanisław Kiełbasa – wójt Nawojowej,  nie mają kontrkandydatów w jesiennych wyborach. Czy to oznacza, iż mogą spać spokojnie, bo zwycięstwa i tak nikt im już nie odbierze? Nic bardziej mylnego! 

W Grybowie jedynie obecny burmistrz 43-letni Paweł Fyda chce zostać włodarzem miasta. Nikt nie zdecydował się stanąć z nim do walki o fotel gospodarza. Wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców ,,Mój Nowy Grybów”. W 2014 roku zwyciężył w II turze z ówczesnym burmistrzem Piotrem Piechnikiem uzyskując 56.79% głosów. Co ciekawe, oficjalne potwierdzenie tego, iż został nowym burmistrzem otrzymał w dniu 40. urodzin.

Również w Muszynie nikt nie odważył się konkurować z 63-letnim burmistrzem Janem Golbą, który swój urząd piastuje nieprzerwanie od 2009 roku. Golba w rozmowie z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim stwierdził, iż dziewięć lat temu, kiedy został burmistrzem Muszyny, obiecał, że zmieni jej wizerunek i sprawi, że stanie się liczącą gminą turystyczno-uzdrowiskową.

– Udało się przeprowadzić wiele inwestycji i mam zabezpieczone środki na realizację kolejnych w przyszłej kadencji. Spełniam tę obietnicę, dlatego startuję po raz kolejny w wyborach – mówił dla Dobrego Tygodnika Sądeckiego Jan Golba.

61-letni Stanisław Kiełbasa od dwudziestu lat jest wójtem Nawojowej i po raz szósty zdecydował się wystartować w wyborach samorządowych, bo jak zaznaczał, działalność samorządowa, to nie działalność od kadencji do kadencji, ale ciągła.

– Chciałbym robić to, co rozpocząłem, ale też realizować nowe wyzwania, które stoją przed samorządem, na miarę jego możliwości –  mówił Stanisław Kiełbasa.

Wygrali przed wyborami? 

Sytuacja w której na urząd wójta, czy burmistrza zarejestrowano wyłącznie jednego kandydata, powtarza się w kilkunastu małopolskich gminach. To nie oznacza, iż już przed wyborami kandydaci wygrali i tak, czy siak obejmą urząd na najbliższe pięć lat. W tych przypadkach głosowanie będzie odbywało się ,,za” lub ,,przeciw” konkretnej osobie.

Wyborca zagłosuje na kandydata, stawiając znak ,,X” w kratce oznaczonej słowem ,,TAK”, jeżeli chce, by dana osoba została włodarzem gminy lub ,,NIE”, jeżeli nie chce, by przez kolejnych pięć lat podany kandydat rządził nią.

Zatem Paweł Fyda, Jan Golba zostaną burmistrzami, a Stanisław Kiełbasa – wójtem, tylko wtedy, gdy w głosowaniu otrzymają więcej niż połowę ważnie oddanych głosów popierających ich kandydaturę.

Zgodnie  z Ustawą z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, w przypadku gdy kandydat… nie uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym*.

*Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Czy chcesz aby wójtem gminy Nawojowa został Stanisław Kiełbasa?

 

Czy chcesz, aby burmistrzem Grybowa został Paweł Fyda?

 

Czy chcesz aby burmistrzem Muszyny został Jan Golba?

 

Fot. UM Grybów/ Facebook/
Jerzy Cebula 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.