Wybrzmiała pieśń trombity. Nowy Sącz znów był stolicą wielokulturowości [ZDJĘCIA]

Miniony weekend w Nowym Sączu obfitował w wiele wspaniałych wydarzeń artystycznych. To właśnie tutaj od piątku do niedzieli odbył się IV Zjazd Karpacki. Górale Karpaccy z Czech, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski odwiedzili Nowy Sącz, aby nawiązując do tradycji przedwojennych Zjazdów Góralskich i Świąt Gór wspólnie świętować 80 - lecie pierwszego zjazdu. Ludowe stroje, muzyka i instrumenty oraz wspaniałe koncerty... to była uczta dla wszystkich melomanów i miłośników kultury ludowej. 

Renault2

Wielki manifest kultury zainaugurowany został w piątek na dziedzińcu MCK Sokół. Rozbrzmiała pieśń trombity w wykonaniu Józefa Brody oraz przedstawicieli społeczności Hucułów z Iwanofrankowska na Ukrainie: Jurija Tafijczuka, Jarosława Lesiuka i Wasyla Stefluka. Wszystkich przybyłych gości przywitali: prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak.

Inauguracja Święta Gór w Nowym Sączu miała miejsce na dziedzińcu zamku królewskiego Jagiellonów. Dzisiaj nie mamy zamku, dlatego tę scenę odtworzyliśmy na dziedzińcu sądeckiej sokolni, obiektu również bardzo mocno wpisanego w historię naszego miasta i regionu - powiedział Antonii Malczak.

Przy akompaniamencie muzyki zespołu Jakubkowianie z Łososiny Dolnej z dziedzińca wszyscy udali się do budynku MCK Sokół, aby w sali im. Lucjana Lipińskiego wysłuchać gawędy Jana Karpiela-Bułecki. Tego samego dnia wieczorem odbył się również spektakl zatytułowany „Dusza Karpat".

Po uroczystym otwarciu przez cały weekend na Sądecczyźnie można była spotkać górali karpackich niemal wszędzie. W sobotę ulicami miasta przeszedł korowód na czele z banderią złożoną z kilkudziesięciu jeźdźców i koni. Wyruszyli od ronda im. gen. Franciszka Gągora, aby wieczorem w samym sercu miasta wystąpić na festiwalowej scenie. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji był wyjątkowy koncert zespołu Trebunie Tutki.

Cykl wydarzeń zakończył koncert finałowy, podczas którego odbyło się symboliczne przekazanie laski pasterskiej. Wydarzeniu na scenie obok Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu towarzyszyły występy zespołów regionalnych.

IV Zjazd Karpacki w prawdzie przeszedł już do historii, ale zapisał się w niej bez wątpienia jako wydarzenia rangi międzynarodowej zorganizowane na najwyższym poziomie.

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.