Futurystyczne schronisko w Beskidzie Wyspowym ciosem w krajobraz? Mieszkańcy zabrali głos

Futurystyczne schronisko w Beskidzie Wyspowym ciosem w krajobraz? Mieszkańcy zabrali głos

Już ponad pół tysiąca mieszkańców Sądecczyzny protestuje przeciwko budowie nowoczesnego schroniska w Beskidzie Wyspowym. W minionym tygodniu prezes zarządu Fundacji IDEANOVA Wiesław Cholewa, podczas konferencji prasowej zaznaczał, że obiekt ma stać się magnesem przyciągającym do regionu turystów z całego świata. Liczna grupa mieszkańców ma diametralnie odmienną opinię. W proteście przeciwko planowanej inwestycji ludzie stworzyli petycję, którą podpisało już 670 osób. Twierdzą, że schronisko będzie ciosem w krajobraz…

16 września br. podczas konferencji prasowej, którą relacjonowaliśmy w tekście: Futurystyczne schronisko w Beskidzie Wyspowym. Inwestor prosi o opinie o projekcie,Wiesław Cholewa przedstawił pięć konkursowych projektów spośród których ma być wyłoniony jeden finalny. Zarówno jury jak i mieszkańcy oddali już swoje głosy. 28 września na uroczystej gali finałowej w ośrodku wypoczynkowym Jeżowa Woda poznamy projekt wybrany do realizacji. Protestujący nie chcą jednak czekać na werdykt. Żadna z przedstawionych koncepcji nie podoba im się. Nie akceptują w ogóle pomysłu zabudowy tego miejsca.

,,Jako mieszkańcy, miłośnicy gór, Beskidu Wyspowego i przyrody nie zgadzamy się z planami zabudowy jednego ze szczytów. Nasz przeciw budzą zarówno miejsce inwestycji, jej polityczny wymiar, jak ogólny trend niszczenia gór i przyrody przez deweloperów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu “schroniskiem”. Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów” – czytamy w petycji. Dalej jej autorzy podkreślają, że chcą pokazać lokalnym władzom jak wiele osób ceni sobie naturalny krajobraz i górską turystykę. ,,Nie jesteśmy przeciwnikami tego typu obiektów, ale w tym miejscu niepotrzebny jest nam kolejny hotel, który spowoduje nieodwracalne zmiany w krajobrazie” – przekonują.

Miejsce planowanej inwestycji to zakątek Beskidu Wyspowego, który – jak twierdzą autorzy petycji – stanowi półdziki teren będący siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. Ich zdaniem nowoczesna budowla zniszczy klimat tego miejsca.

Inwestor jest przekonany, że obiekt przyciągnie turystów i przyczyni się do rozwoju regionu. Wiesław Cholewa liczy na grant w konkursie dedykowanym schroniskom turystycznym, którego operatorem ma być Małopolska Organizacja Turystyczna. Mieszkańcy jednak obawiają się, że funduszy braknie i w Beskidzie Wyspowym zamiast futurystycznego schroniska stanie szkielet czegoś co nim miało być.

Z oświadczenia (z dnia 16 marca br.) wydanego przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP również wieje niepokojem.

,,Organizator nie informuje czy postępowanie jest zamówieniem publicznym. Warunki konkursu nie gwarantują realizacji zwycięskiej pracy konkursowej. Brak kluczowego dokumentu będącego podstawą dla odpowiedzialnego przygotowania koncepcji konkursowej tj. decyzji o warunkach zabudowy. Program funkcjonalno-użytkowy sformułowano zbyt ogólnie. Przedział wartości inwestycji jest zbyt szeroki, co w połączeniu z przedstawionymi niżej wątpliwościami nie gwarantuje obiektywnej metodycznej oceny koncepcji konkursowej oraz wyceny przyszłych prac projektowych” – czytamy  w uwagach zrzeszenia architektów.

,,Apelujemy do Gminy Limanowa o wstrzymanie planów związanych z zabudową na Jeżowej Wodzie oraz stworzenie systemowego rozwiązania, które uniemożliwi podobne inwestycje w przyszłości” – podsumowują swoją petycję mieszkańcy okolicy.

Pełne stanowisko osób protestujących znajduje się TUTAJ.

A jakie jest Twoje zdanie?

 

fot. wizualizacje Fundacji IDEANOVA/prt sc petycji

Czytaj też:

Za nocowanie w Gorczańskim Parku Narodowym można zapłacić słony mandat. W komentarzach zawrzało

 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama