A to ciekawe. Funkcjonariusze na czterech łapach

A to ciekawe. Funkcjonariusze na czterech łapach

Są świetnie wyszkoleni, sprawni, wytrzymali, posłuszni i mają… niezłego nosa. Nie narzekają na swoją pracę, a za dobrze wykonane zadanie są nagradzani zabawą, przysmakiem, czy po prostu pochwałą słowną. To prawdziwi profesjonaliści i specjaliści w swoich dziedzinach. Do sprawujących nad nimi opiekę przewodników przywiązują się jak mało kto. W Polsce jest ich około 900, a w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu służy 8 czworonożnych funkcjonariuszy.

Psy policyjne to bez wątpienia wyjątkowe zwierzaki. Co ciekawe, nie wszystkie przechodzą takie samo szkolenie. Czworonożni funkcjonariusze mają bowiem swoje specjalności, w zakresie których później działają. Ponad połowa psów służbowych w polskiej policji należy do kategorii patrolowo-tropiącej. Są także psy tylko patrolowe, tropiące, czy bojowe. Tych ostatnich jest zaledwie kilka w kraju, a używane są w służbie kontrterrorystycznej. Ponadto liczne grupy stanowią czworonogi do zadań specjalnych, a więc wyszkolone do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Spotkać można również funkcjonariuszy na czterech łapach wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu zapachu zwłok ludzkich na lądzie, czy w wodzie, a także psy używane do badań osmologicznych, związanych z identyfikacją śladów zapachowych ludzi. Wśród policyjnych psów służbowych przeważają owczarki niemieckie i belgijskie, ale zdarzają się też owczarki holenderskie, labradory, wyżły niemieckie, czy mniejsze rasy, jak choćby foksteriery albo parson russell terriery.

Sądeccy czworonożni funkcjonariusze

Najstarsi psi funkcjonariusze w sądeckiej policji to 9-letnie owczarki niemieckie – Jasan i Jamajka. Owczarki belgijskie Pat, Ores i Nat mają po 5 lat. Jest także 4-letni owczarek holenderski Obraz i 3-letni owczarek belgijski Raptor. Najmłodszym psem służbowym jest Sad, owczarek belgijski, który ma dwa lata. Wszystkie czworonogi rozpoczynały swoją służbę, mając około roku.

Jamajka i Nat specjalizują się w wyszukiwaniu zapachu narkotyków, Pat wyszkolony został do znajdywania materiałów wybuchowych. Pozostałe pięć czworonogów to psy patrolowo-tropiące.

            – Jest naprawdę wiele wymogów, które pies musi spełnić, żeby mógł zostać psem policyjnym – mówi sierżant sztabowy Dariusz Ruchała, jeden z sądeckich przewodników psów.

Ważny jest wiek czworonoga – najlepiej gdy zwierzak ma od roku do dwóch lat, a także idealny stan zdrowia i predyspozycje do szkolenia. Pies powinien być zdolny do posłuszeństwa, aportowania, szukania ukrytego przedmiotu oraz odporny na dźwięk strzałów i hałas.

Za każdą z tych predyspozycji pies dostaje odpowiednią liczbę punktów, które się sumują. Wtedy wybierany jest najlepszy z kandydatów i zostaje skierowany do pracy w swojej kategorii – tłumaczy policjant (…)

Zdjęcia:KMP w Nowym Sączu

Reklama